Dlaczego 317 uczniów nie dostało się w Słupsku do żadnej szkoły średniej? Sprawę wyjaśniała Marta Makuch, wiceprezydentka miasta, cytowana przez RMF FM. Zapewnia, że uczniowie będą mogli kontynuować edukację.
- Ze względu na dużą liczbę osób zainteresowanych, chociażby nauką w liceach ogólnokształcących, podjęliśmy decyzję, że utworzymy dodatkowe dwa oddziały - w IV LO klasę humanistyczno-społeczną i w V LO - klasę biologiczno-chemiczną - zapowiedziała wiceprezydentka Słupska.
Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Chociaż tak wielu uczniów nie dostało się do żadnej z wybranych szkół, to w niektórych słupskich placówkach wciąż są miejsca. Mowa o technikach nr 2, 3 i 5 oraz branżowych szkołach pierwszego stopnia nr 1, 2, 3 i 5.
Urzędnicy namawiają uczniów, którzy nie dostali się do wybranych szkół, by kontaktowali się bezpośrednio z awaryjnie wybranymi placówkami.
W Słupsku w roku szkolnym 2022/2023 zostaną uruchomione łącznie 52 oddziały klas pierwszych, 20 z nich w liceach, reszta w szkołach zawodowych.
Chociaż wyniki rekrutacji dla wielu uczniów mogą być stresujące, to Marta Makuch pociesza, że nie wszystko jeszcze przesądzone.
- Część uczniów pójdzie uczyć się do innych miast i miejsca będą się zwalniały - twierdzi wiceprezydentka.
Dlaczego uczniowie znaleźli się w tak trudnej sytuacji? Zdaniem Makuch winna jest reforma edukacji, która doprowadziła do wygaszenia gimnazjów.
- W związku z reformą edukacji, gdzie zlikwidowano gimnazja tych dzieci - w tym roku i w kolejnym jeszcze tak będzie - jest nieco więcej chętnych do szkół średnich niż normalnie, w regularnym roczniku - mówiła urzędniczka.
Uczniowie z Słupska brali udział w rekrutacji do szkół średnich za pomocą systemu elektronicznego NABO. Do szkół ponadpodstawowych zakwalifikowały się 2353 osoby, w tym 1525 do placówek działających na terenie miasta.
***************
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.