Pogoda. Upał i burze z gradem lub ulewnym deszczem. Ostrzeżenia IMGW na sobotę 6 sierpnia

W nocy z piątku na sobotę burze pojawiły się w zachodniej i północnej Polsce. 6 sierpnia deszczowy front zacznie przesuwać się do centrum i na wschód kraju. Z prognozy ostrzeżeń wynika, że zostaną wydane alerty przed burzami z silnym deszczem lub opadami gradu oraz ostrzeżenia przed upałem.

Na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej można znaleźć aktualne i prognozowane zagrożenia. W sobotę 6 sierpnia obowiązują ostrzeżenia przed burzami i upałem. W których regionach może być niebezpiecznie? 

Zobacz wideo Aplikacje do sprawdzania pogody

Pogoda na sobotę 6 sierpnia. IMGW ostrzega przed burzami z gradem lub ulewami 

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z ulewnym deszczem, a lokalnie także gradem, zostały wydane w województwach wielkopolskim i dolnośląskim, ale obowiązują tylko do godziny 9. Radar pogodowy, który pokazuje, gdzie aktualnie pada, dostępny jest m.in. na stronie Windy.com.

W województwie łódzkim, opolskim, zachodniej części województwa śląskiego do godziny 12, a w południowych powiatach małopolski oraz w województwie podkarpackim, wschodnich powiatach województwa lubelskiego i południowych powiatach województwa podlaskiego do godziny 20 obowiązują alerty dotyczące burz z gradem lub silnym deszczem. 

Na tym obszarze wystąpią burze, którym "miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 70 kilometrów na godzinę" - czytamy w ostrzeżeniu wydanym przez IMGW. Lokalnie spadnie też grad. W województwie śląskim i łódzkim pojawią się też okresowo bardzo silne opady deszczu dochodzące do 35 mm. 

Pogoda na dziś - sobota 6 sierpniaPogoda na dziś - 6 sierpnia. Ochłodzenie i burze niemal w całej Polsce

Dodatkowo w północno-wschodnich powiatach woj. podkarpackiego i południowo-wschodnich powiatach woj. lubelskiego do godziny 18 obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami. Temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od 30 do 33 stopni.

Z prognozy zagrożeń na sobotę wynika, że ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem mogą zostać wydane dla całego województwa mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego oraz wschodnich powiatów województwa warmińsko-mazurskiego. W następnych dniach - od niedzieli do wtorku 

Więcej o: