Pogoda. IMGW ostrzega przed burzami. Grad i wiatr nawet do 100 km/h. Jest też alert RCB

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami dla Polski zachodniej i centralnej. - Porywy wiatru mogą osiągać od 90 do 100 kilometrów na godzinę - przekazał rzecznik IMGW.
Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?

Jak poinformował rzecznik Instytutu Grzegorz Walijewski, najbardziej gwałtowne burze przejdą w pasie od województwa pomorskiego przez kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, lubuskie i dolnośląskie. - W tych regionach może spaść od 30 do 40 litrów wody na metr kwadratowy, możliwy jest także grad, natomiast porywy wiatru mogą osiągać od 90 do 100 kilometrów na godzinę - powiedział.

Ostrzeżenia przed burzami pierwszego stopnia dotyczą województwa zachodniopomorskiego i częściowo - pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, łódzkiego, opolskiego i śląskiego. Tam porywy wiatru mogą dochodzić do 75 kilometrów na godzinę, a suma opadów może wynieść do 30 litrów wody na metr kwadratowy.

Na zachodzie Polski burze będą zanikały w drugiej części nocy, natomiast w centrum - w sobotę rano.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

RCB apeluje: Bądźcie uważni i ostrożni!

W związku z możliwymi gwałtownymi burzami z gradem oraz silnym wiatrem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert dla województw: dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego oraz części pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

RCB poinformowało, że w tych rejonach mogą nastąpić przerwy w dostawie prądu oraz utrudnienia komunikacyjne. Zaapelowano również, aby zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr. "Bądźcie uważni i ostrożni!" - dodało.

Więcej o: