Piaseczno. Dwie rowerzystki zderzyły się czołowo. 83-latka i 64-latka ukarane mandatami w wys. 1500 zł

W Piasecznie doszło do czołowego zderzenia rowerzystek. Obie kobiety jechały chodnikiem, a nie przeznaczoną do tego drogą. 83-latka i 64-latka zostały ukarane bardzo wysokimi mandatami.
Zobacz wideo Rowerzysta na drodze ekspresowej. Jego podróż przerwali policjanci

Do zdarzenia doszło w czwartek rano na ul. Kościuszki w Piasecznie (woj. mazowieckie). Jadące chodnikiem rowerzystki w wieku 83 i 64 lata zderzyły się czołowo.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Sąd - zdjęcie ilustracyjne Warszawa. Atak na dwie Ukrainki. Sześć nastolatek odpowie przed sądem

Rowerzystki zostały ukarane mandatami

- Obie rowerzystki nie korzystały z drogi dla rowerów, która tam jest, jechały po chodniku. Doszło do czołowego zderzenia - przekazała portalowi Gazeta.pl asp. Magdalena Gąsowska, oficer prasowa Komendanta Powiatowego Policji w Piasecznie.

Funkcjonariuszka dodała, że kobiety zostały ukarane mandatami w wysokości 1500 złotych.

Zdjęcie ilustracyjne Józefów. Pijany 15-latek trafił do szpitala. Ekspedientce sklepu grozi więzienie

Rowerzysta na chodniku - co mówią przepisy?

Przypomnijmy, o tym, jak na drodze powinni zachowywać się rowerzyści mówi art 33 Kodeksu drogowego:

1. Kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów, lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.

(...)

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6.

6. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika albo drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

Więcej o: