Jak ochłodzić mieszkanie podczas upałów? Proste i tanie sposoby na wysokie temperatury [PORADNIK]

Jak szybko i niedrogo ochłodzić mieszkanie podczas upałów? Kolejne gorące dni mogą być męczące. Te sposoby przyniosą ulgę podczas wysokich temperatur!

W Polsce znów trwają upały. IMGW wydało alerty drugiego stopnia, ostrzegające przed wysokimi temperaturami w 15 województwach. Temperatura miejscami ma dochodzić nawet do 36 stopni. Jak radzić sobie z takim upałem? Co możemy zrobić, żeby w naszym mieszkaniu zrobiło się chłodniej, jeśli nie ma w nim klimatyzacji? Oto kilka tanich sposobów.

Zobacz wideo Proste triki przyniosą wam ulgę w upały

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Fala upałów. Jak ochłodzić mieszkanie? Tanie sposoby

W upały jest nie tylko nieprzyjemnie, ale też niebezpiecznie. Wysokie temperatury stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia - zwłaszcza osób starszych lub cierpiących na choroby przewlekłe. Żeby sobie radzić z upałami, można zainstalować w domu klimatyzację, jednak to kosztowana i nieekologiczna opcja. Jak w takim razie ochłodzić mieszkanie, nie wydając dużo pieniędzy?

Pogoda na sierpień - zdjęcie ilustracyjnePogoda długoterminowa - sierpień 2022. Groźne burze i tropikalne noce

  • Jednym ze sposobów jest wykorzystanie wentylatora - można go dostać już za kilkadziesiąt złotych w każdym markecie lub zamówić używany na portalu aukcyjnym. Żeby osiągnąć naprawdę satysfakcjonujący efekt, przed wentylatorem powinniśmy ustawić kilka plastikowych butelek z zamrożoną wodą. Jeśli nie mamy butelek - wystarczy miska wypełniona lodowatą wodą i kostkami lodu. W ten sposób wypełnimy mieszkanie chłodnym powietrzem.
  • Mieszkanie w upały warto wietrzyć tylko w nocy lub nad ranem, kiedy jest najchłodniej. Rano powinniśmy szczelnie zamknąć okna i zasłonić rolety. Ważne, żeby były w jasnym kolorze. Jeśli nie mamy rolet, sprawdzi się też białe prześcieradło.

Upały w Polsce - zdjęcia ilustracyjneCzego nie robić w upały? Kardiolodzy radzą: Nie pij zimnej wody

  • Rozwiązaniem na upalne dni jest też zawieszenie w otwartych oknach zasłon obficie zmoczonych wodą. Ważne, żeby zasłony były w kolorze odbijającym światło - białym, żółtym lub pomarańczowym. W ten sposób, do domu będzie trafiało schłodzone, wilgotne powietrze, co przyniesie ulgę podczas fali upałów.
  • Gdy za oknami panuje skwar, pomocny może się też okazać koc termiczny - chodzi o srebrno-złotą folię ratunkową. Można go zdobyć w aptece za kilka złotych. Przyklejamy go do zewnętrznej strony okna, srebrną stroną do słońca.

Pogoda na sierpień. Powrócą tropikalne noce

Długoterminowa prognoza pogody na sierpień wskazuje, że w tym miesiącu powrócą tropikalne noce. To oznacza, że nawet po zmroku temperatury nie będą mocno spadać. W ostatnim miesiącu wakacji czekają nas też fale upałów i gwałtowne burze.

**************************

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: