Wielkopolska. Pożar w Nowej Wsi Zbąskiej był widziany z kosmosu [ZDJĘCIE]

Ogromny pożar, który pojawił się w miejscowości na granicy województwa lubuskiego i wielkopolskiego, był widziany nawet z kosmosu. Ogień strawił w sumie aż 60 hektarów zboża i pięć hektarów lasów.

Do pożaru w Nowej Wsi Zbąskiej w gminie Zbąszyń w województwie wielkopolskim doszło 31 lipca. W walkę z ogniem zaangażowano 30 zastępów straży pożarnej z dwóch województw (także z woj. lubuskiego) i samolot gaśniczy. Akcja trwała ponad godzinę. W wyniku tego zdarzenia nie ucierpiała żadna osoba, jednak rolnicy ponieśli olbrzymie straty. 

Zobacz wideo O co chodzi w akcji promowanej przez strażaków i policjantów?

Pożar w Wielkopolsce był widziany z kosmosu. "Nasze myśli są z mieszkańcami i rolnikami"

Jak podaje "Głos Wielkopolski", ogień w krótkim czasie pochłonął 60 hektarów zboża i pięć hektarów lasu, a także jeden z ciągników, którym próbowano zaorać dookoła pole, by zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia. Kłęby dymu były widoczne w znacznej części Wielkopolski, ale też w okolicach miast, takich jak Zielona Góra czy Świebodzin. Jak się okazało, ogromny pożar był widoczny także z kosmosu.

Taką informację przekazała włoska astronautka i pilotka włoskich Sił Powietrznych - Samanta Cristoforetti. Pierwsza Włoszka w kosmosie ustanowiła kobiecy rekord najdłuższego pojedynczego pobytu w kosmosie oraz rekord najdłuższego pojedynczego pobytu w kosmosie astronauty z Europejskiej Agencji Kosmicznej - było to 199 dni i 16 godzin. 

Przeczytaj więcej informacji z Polski na stronie głównej Gazeta.pl.

Buzz Aldrin, drugi człowiek na Księżycu. Ma na sobie pierwszą wersję księżycowego skafandra, który później stopniowo modyfikowanoSkafandry na Księżyc sabotują plany NASA

Astronautka opublikowała na Twitterzę fotografię pożaru, który był widoczny z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. "W ten weekend wypatrzyliśmy ogromny pożar w okolicach Nowej Wsi Zbąskiej w Polsce. Według lokalnych wiadomości, zniszczył ponad 50 hektarów zboża. Nasze myśli są z mieszkańcami i rolnikami" - napisała Cristoforetti dołączając zdjęcie pożaru, a dokładniej kłębów dymu, widocznych z kosmosu

Więcej o: