Rocznica Powstania Warszawskiego. Kolejny dzień obchodów [PROGRAM]

1 sierpnia 78 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Bohaterski zryw powstańców to ważna data w kalendarzu Polaków, dlatego co roku wiąże się z nią szereg wydarzeń upamiętniających ten akt. Jaki jest plan obchodów na 2 sierpnia?

W kolejnym dniu (wtorek 2.08) obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stolica upamiętni zdobywców kompleksu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Zobacz wideo 63 dni w 3 minuty. Tak wybuchało i upadało Powstanie Warszawskie [ANIMACJA]

78. rocznica Powstania Warszawskiego. Program obchodów [2 sierpnia]

Wytwórnia oraz budynek mieszkalny jej pracowników, które w czasie okupacji znajdowały się w rękach niemieckich, zostały zdobyte przez powstańców w drugim dniu zrywu - 2 sierpnia 1944 roku. W uroczystości, która rozpocznie się o 11:15, oprócz ostatnich żyjących powstańców weźmie udział m.in. szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk

Na 9:00 rano zaplanowano nieopodal Centrum Olimpijskiego apel zamykający Zlot Harcerski "Wierni w życiu i służbie". O 11:00 przy ulicy Dzielnej 60 zostaną złożone kwiaty w ramach obchodów upamiętniających walkę powstańczego Batalionu "Miotła".

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Natomiast w południe w Archiwum Akt Nowych odbędzie się uroczystość przekazania do zasobu AAN archiwum prof. Macieja Kledzika. Jest ono unikatowym zapisem jego działalności naukowej w dziedzinie Powstania Warszawskiego, w szczególności historii Zgrupowania AK "Bartkiewicz".

O 15:30 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ulicy Rakowieckiej zostanie odprawiona msza święta w intencji ok. 600 więźniów, bestialsko zamordowanych w murach więzienia mokotowskiego przez żołnierzy SS. Do zbrodni doszło w dniach 2-5 sierpnia 1944 roku. Po mszy będzie można zwiedzić powstające muzeum.

Dla miłośników powstańczych pieśni kolejną okazją do przypomnienia piosenek walczącej Warszawy będzie wydarzenie, które o 18:00 rozpocznie się przed pomnikiem "Mokotów Walczący 1944" w Parku gen. Orlicz-Dreszera.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: