Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17. Choć pierwsze walki zaczęły się wcześniej, to właśnie ta godzina została uznana za symboliczny początek największego zrywu niepodległościowego Armii Krajowej i największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Kryptonim dnia i godziny rozpoczęcia w Warszawie akcji "Burza" określa się Godziną "W".
Od wielu lat 1 sierpnia o godz. 17 w wielu miastach w Polsce usłyszeć można wycie syren alarmowych. Wielu Polaków przystaje wówczas na moment bądź przerywa swoje obowiązki, by oddać hołd i szacunek poległym w Powstaniu Warszawskim. Na ulicach zatrzymują się też samochody i pojazdy komunikacji miejskiej.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
W tym roku lista miast, w których 1 sierpnia zawyją syreny, jest krótsza niż rok temu. Syreny zostaną włączone w Warszawie oraz innych miastach województwa mazowieckiego, ale też w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Rzeszowie czy Wrocławiu. Syreny zawyją także w Gdyni, Sosnowcu, Toruniu, Zielonej Górze, Szczecinie, Opolu, Tychach, Kielcach, Tarnowie, Zakopanem, Bielsku-Białej, Jeleniej Górze itp.
Syren nie usłyszymy jednak w Poznaniu i Sopocie. - Ludziom, którzy pamiętają, jak bombardowano ich miasta, wycie syren kojarzy się z nalotami i przywołuje najczarniejsze wspomnienia. Nie możemy im zafundować takiego koszmaru. Przypominam, że na terenie Sopotu mieszka ich ponad 2 tys., a są to głównie kobiety i dzieci - wyjaśnił prezydent Sopotu Jacek Karnowski, zwracając uwagę na to, że syreny nie zawyją ze względu na przebywających w mieście uchodźców z Ukrainy.