Pogoda. Czy będzie jeszcze ciepło? Do Polski dotrze afrykański żar, a termometry pokażą 37 stopni

Aktywny niż, który znajduje się nad Polską, skutkuje dużym zachmurzeniem i opadami oraz niższą temperaturą. Pierwszy tydzień sierpnia jednak jeszcze nas zaskoczy. Od środy do naszego kraju zacznie bowiem napływać powietrze znad Afryki. Będzie to skutkowało temperaturą do nawet 37 stopni.

Jak przekazał Tomasz Wasilewski z tvnmeteo.pl, w najbliższych dniach na pogodę w Polsce będą wpływały wyże. Największe znaczenie ma wyż usytuowany na granicy Polski i Ukrainy. Kolejny wyż pojawi się na zachodzie Europy, a deszczowy niż usytuuje się między Szkocją i Norwegią. - Takie położenie ośrodków ciśnienia sprawi, że do nas znowu zacznie napływać ciepłe powietrze - wyjaśnił prezenter na antenie TVN24.

Zobacz wideo Aplikacje do sprawdzania pogody

Kiedy będzie ciepło? W piątek termometry mogą pokazać nawet 37 stopni

- Wokół wyżu powietrze wędruje zgodnie z ruchem wskazówek zegara. (...) Jeśli wyobrazimy sobie takie wirowanie powietrza wokół tego wyżu i tego niżu, to otrzymamy (...) napływ powietrza do Europy Środkowej i Zachodniej. Z Afryki przez Europę Zachodnią do zachodniej, a później centralnej Polski znowu wedrze się gorące powietrze - wyjaśnił Wasilewski.

O afrykańskim upale pisze także portal fanipogody.pl. Ciepłe powietrze zacznie docierać do Polski już w poniedziałek 1 sierpnia, przynosząc temperaturę w okolicach 24-25 stopni. Fala upałów, która będzie przypominała tę lipcową, pojawi się w środę 3 sierpnia. Wtedy właśnie do zachodniej części kraju zaczną wdzierać się zwrotnikowe, gorące masy powietrza.

 

Przeczytaj więcej informacji z Polski na stronie głównej Gazeta.pl.

Pogoda na sierpień - zdjęcie ilustracyjnePogoda długoterminowa - sierpień 2022. Groźne burze i tropikalne noce

W środę na zachodnich krańcach Polski termometry pokażą do 33 stopni. Temperatura do 30 lub więcej stopni prognozowana jest w województwach zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i lubuskim. Na pozostałym obszarze będzie od 25 do 29 stopni. 

W czwartek 4 sierpnia temperatura na zachodzie ma wzrosnąć do 34 stopni. W pozostałych regionach będzie od 28 do 32 stopni. W piątek 5 czerwca w Gorzowie Wielkopolskim ma być aż 35 stopni, a w lokalnie, na południowym zachodzie i zachodzie, termometry pokażą nawet 37 stopni. Tego dnia jednak od zachodu zacznie też wkraczać front, który zacznie wypierać gorące masy powietrza. W związku z tym trzeba liczyć się z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi.

Badanie tomograficzne mumii Tajemniczej Damy"Polska" mumia w ciąży jednak w niej nie była? "Komputerowa iluzja"

Więcej o: