Powstanie Warszawskie - 78. rocznica. Gdzie zawyją syreny w godzinę "W"? [LISTA MIAST]

1 sierpnia rozpoczną się obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tego powodu na Mazowszu oraz w kilku miastach w całej Polsce o godzinie 17:00 zawyją syreny. Niektóre miasta zapowiedziały jednak, że w godzinę "W" nie uruchomią syren.

Syreny w godzinę "W" mają upamiętniać największy zryw niepodległościowy Armii Krajowej i rozpoczęcie Powstania Warszawskiego, które trwało przez 63 dni. O godzinie 17:00 - poza syrenami - mieszkańcy wielu miast zatrzymają się na minutę, by oddać hołd ofiarom i bohaterom zrywu z 1944 roku. Władze państwowe i samorządowe uspokajają też przebywających w Polsce Ukraińców, by nie obawiali się poniedziałkowych syren.

Zobacz wideo "Powstańcy 1944. Spójrz im w oczy"

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W których miastach zawyją syreny?

Jak co roku syreny włączone zostaną w Warszawie oraz w innych miastach w województwie mazowieckimi. Powstańcy i władze stolicy podpisali apel, w którym skierowali specjalne słowa do uchodźców z Ukrainy. "Chcemy im powiedzieć, że są w mieście, które się nie poddaje, które zna uchodźczy los jak żadne inne miasto w Europie" - napisali w liście. 

Poza Warszawą syreny włączone zostaną także w miastach członkowskich UMP, czyli w: Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Rzeszowie czy Wrocławiu. Z tych ustaleń wycofał się jedynie Poznań. - W imieniu wszystkich miast Unii Metropolii Polskich, gdy zawyją syreny, proszę o cierpliwość. Nie będą one powodem do niepokoju, obaw i stresu, tylko symbolem zadumy nad historią bohaterów walczących o swoją wolność - przekazał przewodniczący UMP i prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. 

Syreny włączone zostaną także w Gdyni, Sosnowcu, Toruniu, Zielonej Górze, Szczecinie, Opolu, Tychach, Kielcach, Tarnowie, Zakopanem, Bielsku-Białej, Jeleniej Górze itp.

Przeczytaj więcej informacji z Polski na stronie głównej Gazeta.pl.

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - zdjęcie ilustracyjne 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - harmonogram obchodów

Niektóre miasta nie włączą syren alarmowych 1 sierpnia 

Nie we wszystkich miastach 1 sierpnia o godzinie 17:00 będzie słychać syreny alarmowe. Taką decyzję podjęły władze Poznania i Sopotu. - Ludziom, którzy pamiętają jak bombardowano ich miasta, wycie syren kojarzy się z nalotami i przywołuje najczarniejsze wspomnienia. Nie możemy im zafundować takiego koszmaru. Przypominam, że na terenie Sopotu mieszka ich ponad 2 tys., a są to głównie kobiety i dzieci - powiedział prezydent Sopotu Jacek Karnowski. 

- 1 sierpnia w Poznaniu w godny sposób upamiętnimy 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Podjąłem decyzję, by tym razem nie uruchamiać o godzinie "W" syren alarmowych, z uwagi na przebywających w naszym mieście gości z Ukrainy - przekazał natomiast prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. 

Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock. Zdjęcie archiwalne Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. MSZ Niemiec o odpowiedzialności za zbrodnie

Więcej o: