78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - harmonogram głównych obchodów

1 sierpnia 1944 roku w Warszawie wybuchło powstanie, które miało być formą sprzeciwu okupującym stolicę wojskom niemieckim. W trakcie 63 dni walki straty polskiego wojska wyniosły: 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych, 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału, masowych mordów i trudnych warunków zginęło od 150 do 200 tysięcy mieszkańców Warszawy.

W poniedziałek 1 sierpnia w Warszawie odbędą się główne obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W uroczystościach - zarówno państwowych, samorządowych, jak i społecznych - oprócz weteranów walczącej Warszawy wezmą udział przedstawiciele władz oraz tysiące osób - nie tylko mieszkańców stolicy.

Zobacz wideo 63 dni w 3 minuty. Tak wybuchało i upadało Powstanie Warszawskie [ANIMACJA]

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - harmonogram obchodów w Warszawie

Przez cały dzień mieszkańcy Warszawy będą oddawać hołd uczestnikom powstania przy tablicach upamiętniających poszczególne oddziały, miejsca zbrodni oraz walk.

  • Uroczystości oficjalne rozpoczną się o 9:00 przy ulicy Filtrowej 68 na Ochocie, przed tablicą upamiętniającą podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela "Montera" rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego.
  • O 10:00 zaplanowano uroczystość w Parku gen. Orlicz-Dreszera pod pomnikiem "Mokotów Walczący - 1944". To właśnie tam, a nie przy Kopcu Powstania Warszawskiego, który przechodzi teraz rewitalizację, zostanie rozpalony ogień pamięci płonący przez 63 dni - tyle, ile trwało Powstanie. Po uroczystości z parku wyruszy Marsz Mokotowa.
  • O 10:00 pod kolumną Zygmunta po raz dziewiąty zabrzmi "Piosenka dla Małego Powstańca" - wydarzenie skierowane do dzieci, które będą miały okazję posłuchać i zaśpiewać powstańcze piosenki.
  • O 11:30 w Pałacu Staszica odbędzie się spotkanie środowiska Batalionów "Gustaw" i "Harnaś" z udziałem kombatantów oddziałów powstańczych Śródmieścia i Starego Miasta. 
  • O 11:30 prezydent Andrzej Duda upamiętni cywilne ofiary Powstania na warszawskiej Woli. To właśnie w tej dzielnicy doszło do jednej z największych zbrodni II okresu wojny światowej. W wyniku niemieckiej akcji eksterminacyjnej zginęło od 30 do 60 tysięcy osób.
  • O 12:00 prezydent zwiedzi znajdującą się na Placu Piłsudskiego wystawę "Warszawa-Mariupol - miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei".
  • O 14:00 odbędzie się tradycyjna uroczystość przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Wezmą w niej udział powstańcy a także władze państwowe i samorządowe
  • O godzinie 17:00 nastąpi upamiętnienie Godziny "W" - kryptonimu godziny rozpoczęcia powstania. W Warszawie i w wielu miastach w Polsce zawyją wówczas syreny alarmowe, a ruch uliczny zatrzyma się na jedną minutę. Na Placu Zamkowym utworzony zostanie "żywy znak" - mieszkańcy ustawią się wówczas w symbol Polski Walczącej. 
  • O godzinie 17:00 powstańcy i władze zgromadzą się przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. 
  • O 18:30 premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w uroczystości składania kwiatów na Kurhanie przed Pomnikiem "Polegli - Niepokonani" na Cmentarzu Powstańców Warszawy - w miejscu, w którym pochowane są prochy kilkudziesięciu tysięcy osób pomordowanych przez Niemców.
  • O godzinie 20:30 na placu Piłsudskiego rozpocznie się koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki".

Syrena alarmowa - zdjęcie ilustracyjneGodzina "W". 1 sierpnia na Mazowszu zawyją syreny, ale nie wszędzie

Więcej o: