Witalij Kliczko honorowym obywatelem Warszawy. Tytuł przyznano też Hannie Gronkiewicz-Waltz

Podczas uroczystej niedzielnej sesji rady miasta Witalij Kliczko i Hanna Gronkiewicz-Waltz zostali odznaczeni tytułem honorowych obywateli Warszawy. W imieniu mera Kijowa przemawiał jego brat Władimir. Bokser nawiązał też wzruszającą rozmowę z powstanką Wandą Traczyk-Stawską.

Mer Kijowa Witalij Kliczko w niedzielę został odznaczony jako honorowy obywatel Warszawy. Razem z nim ten sam tytuł otrzymała Hanna Gronkiewicz-Watz. Tytuł w imieniu Witalija odebrał jego brat Władimir. 

Zobacz wideo Kijów. Kliczko: Pocisk spadł obok szkoły i przedszkola

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Gronkiewcz-Waltz z nową funkcją przy Komisji Europejskiej Gronkiewcz-Waltz z nową funkcją przy Komisji Europejskiej

Witalij Kliczko honorowym obywatelem Warszawy

"Nadano honorowe obywatelstwa! Na uroczystej sesji Rady to wyjątkowe wyróżnienie otrzymali Witalij Kliczko i prof. Hanna Gronkiewicz-Waltz. Nagrodzone zostały także osoby i instytucje, które w sposób szczególny, zasłużyły się, niosąc pomoc, edukując i broniąc wartości" - poinformował warszawski ratusz na Twitterze.

Szczególnie wzruszająca była rozmowa Kliczko z Wandą Traczyk-Stawską. - Jest pani moją idolką - powiedział ukraiński bokser. 

- Dziękuję! Jestem tylko zwykłym żołnierzem - z charakterystyczną skromnością odpowiedziała starsza kobieta.

Bracia Kliczko angażują się w obronę Ukrainy przed rosyjskim atakiem. Witalij z tego powodu nie pojawił się w Warszawie, ale pokazano nagranie z jego przemówieniem.

Wyróżnienia zostały wręczone w niedzielę, podczas uroczystej sesji Rady z okazji Dnia Pamięci Warszawy.

Radni i aktywiści oburzeni honorowym tytułem dla Hanny Gronkiewicz Waltz

Pomysł nadania tytułu honorowego obywatela Warszawy merowi Kijowa spotkał się z entuzjazmem radnych, jednak sposób, w jaki procedowano w tej sprawie, budził kontrowersje. Chodziło o to, że tytuł w ramach jednej uchwały miał zostać też przyznany Hannie Gronkiewicz-Watz.

To oburzyło część polityków i aktywistów. - Mam wrażenie, że mer Kijowa, prawdziwy bohater, został ordynarnie wykorzystany do moralnego szantażu - komentował radny Marek Szolc.

Ze względu na brak rozdzielenia kandydatur "za" głosowali tylko radni KO. Pozostali wstrzymali się od głosu, ze względu na osobę byłej prezydentki stolicy.

Hanna Gronkiewicz-Waltz Gronkiewicz-Waltz z honorowym obywatelstwem. "Żałosny wybieg"

*************************

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: