Pogoda długoterminowa na sierpień 2022. Kolejna fala upałów, tropikalne noce i groźne burze

W sierpniu możemy spodziewać się kolejnej fali upałów, której towarzyszyć będą noce tropikalne. Synoptycy zapowiadają także groźne burze.

Jaka pogoda czeka nas w sierpniu? Przede wszystkim - będzie gorąco. Z prognoz synoptyków wynika, że temperatura powietrza będzie wyższa od normy wieloletniej obejmującej okres 1991-2020. Najcieplej ma być na południu i zachodzie.

- To będzie kolejny cieplejszy - niż dotychczas to bywało - miesiąc. Czerwiec był ekstremalnie ciepły, lipiec - szczególnie w południowo-zachodniej i zachodniej części kraju był bardzo ciepły, a teraz czeka cieplejszy sierpień - mówił meteorolog i rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski, cytowany przez RMF FM za PAP.

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Pogoda na sierpień. Fale upałów, tropikalne noce

W ostatnich dniach lipca temperatura nieco spadła, ale w sierpniu do Polski mają powrócić upały.

"Modele prognostyczne sygnalizują, że tych dni [gorących - red.] powinno być więcej niż w lipcu. Jednak czasem i tak będziemy w spływie chłodnych mas powietrza, charakteryzujących się ujemnym odchyleniem temperatury od średniej wieloletniej. Mamy duże szanse na wystąpienie nieprzyjemnych nocy tropikalnych" - zapowiadają eksperci z portalu fanipogody.pl.

Więcej na temat przewidywanych temperatur w sierpniu zdradza Walijewski.

- Według naszych prognoz na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku termometry mogą pokazać nawet 36 st. C. Upalnie będzie również w Wielkopolsce, na Opolszczyźnie, a także w woj. kujawsko-pomorskim - 35 stopni - zapowiadał synoptyk. 

Mówił też, że w sierpniu najprawdopodobniej będzie nam towarzyszyć druga fala upalów - prognozuje się okres, w którym przez co najmniej kilka dni temperatura będzie utrzymywać się powyżej 30 stopni.

Pogoda na sierpień. Spadnie deszcz, ale susza nie minie

Na stronie IMGW można znaleźć mapę, która wskazuje, że opady w sierpniu będą mieścić się normie wieloletniej - nie znaczy to jednak, że problem suszy zniknie. "Fani pogody" wyjaśniają, że prawdopodobnie w wielu regionach nadal będzie deficyt opadów, chociaż w prognozach pojawiają się także gwałtowne i groźne burze.

**************

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: