Pogoda. Alert RCB dla ośmiu województw. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Niedziela to kolejny dzień z deszczową i chłodną pogodą w większości regionów. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w sobotę rozesłało alerty do mieszkańców ośmiu województw. W niedzielę ostrzeżenia nadal są ważne. "Możliwe przerwy w dostawie prądy i utrudnienia komunikacyjne" - czytamy w przesłanym komunikacie.

Pogoda w niedzielę zapowiada się deszczowo w przeważającej części kraju. Tylko na zachodzie zza chmur wyjdzie słońce. "Na zachodzie pogodnie. Poza tym regionem pochmurnie, przelotne opady deszczu, na wschodzie lokalne burze. Temperatura od 15 st. C na Warmii i Mazurach do 27 st. C na zachodzie, w dolinach karpackich 14 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, z północy. W burzach porywy do 65 km/h" - zapowiadali w niedzielę rano synoptycy IMGW na Twitterze. 

Pogoda. Alert RCB przed ulewami i silnym wiatrem. "Zabezpiecz rzeczy"

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w sobotę rozesłało alerty RCB przed ulewnym deszczem i silnym wiatrem do mieszkańców ośmiu województw. W niedzielę ostrzeżenia nadal są ważne. 

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Alerty zostały rozesłane do osób przebywających w województwach:

  • śląskim, 
  • małopolskim,
  • świętokrzyskim
  • podkarpackim, 
  • kujawsko-pomorskim, 
  • łódzkim (częściowo),
  • opolskim (częściowo),
  • wielkopolskim (częściowo).

"Możliwe przerwy w dostawie prądy i utrudnienia komunikacyjne. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - czytamy w opublikowanym na Twitterze komunikacie RCB. Synoptycy prognozują opady deszczu, których suma w ciągu doby może wynieść od 50 do 90 mm. W niektórych regionach możliwe też burze z gradem i porywami wiatru do 75 kilometrów na godzinę. 

Więcej informacji na temat prognozy pogody znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Pogoda. Niedziela nadal deszczowa. IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne 

Susza, która towarzyszyła nam w ostatnich tygodniach, spowodowała obniżenie stanu rzek do rekordowo niskich poziomów. Sobotnie i niedzielne opady sprawiły, że wody szybko przybywa (w niektórych regionach spadło niemal tyle deszczu, co w miesiąc). W związku z tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne przed gwałtownymi wzrostami stanów wody oraz wezbraniem z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Więcej na ten temat w materiale:

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: