Pogoda. Ulewne opady w części Polski. IMGW pokazuje, gdzie jest burza i wydaje ostrzeżenia

Od kilku dni meteorolodzy ostrzegali, że w ten weekend pogoda w Polsce się zmieni. Ta zmiana rozpoczęła się wczoraj wieczorem, a dziś południowo-zachodnie rejony kraju doświadczyły intensywnych, miejscami ulewnych opadów deszczu. Deszczowa fala przemieszcza się na wschód, a strefa burz na północ. IMGW wydał też wcześniej ostrzeżenia.

Strefą opadów objęta w ten weekend jest lub będzie niemal cała Polska. Wolne od zmienionej pogody będą w zasadzie jedynie obszary położone na wybrzeżu, na północnym zachodzie.

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu i burzami 

Intensywne opady w sobotę dotknęły już na przykład mieszkańców województwa dolnośląskiego, gdzie, jak podał IMGW, od rana do około 15 spadło miejscami od 20 do 41 milimetrów deszczu. 

Po 15 w województwie śląskim i we wschodniej części małopolskiego występowały okresami intensywne opady deszczu, szczególnie w czasie miejscowo pojawiających się burz. O tej porze burze można było zaobserwować także na Podkarpaciu, gdzie punktowo deszcz padał bardzo intensywnie. 

O godzinie 17:30 radarowy obraz opadów wyglądał tak:

Radarowy obraz opadów, sobota 30 lipca 2022 r., godz. 17:30Radarowy obraz opadów, sobota 30 lipca 2022 r., godz. 17:30 Źródło: IMGW

A nałożony na niego radar wyładowań atmosferycznych tak: 

Radarowy obraz opadów i wyładowań atmosferycznych, sobota 30 lipca 2022 r., godz. 17:30Radarowy obraz opadów i wyładowań atmosferycznych, sobota 30 lipca 2022 r., godz. 17:30 Źródło: IMGW

Gdzie jest burza? W sobotę po południu uwaga w świętokrzyskim i łódzkim

O godzinie 17:35 Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informował o przesuwającej się strefie wyładowań. "Na granicy woj. świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego występują burze, którym punktowo towarzyszy bardzo intensywny deszcz. Natężenie opadów sięga punktowo około 20-25 mm/h. Z burzami związany może być lokalnie grad. Strefa burz przemieszcza się na północ". 

Niespełna godzinę później pojawiło się kolejne ostrzeżenie. "W regionie obowiązywania komunikatu meteo (zakreskowany obszar) występują burze, którym punktowo towarzyszy bardzo intensywny opad deszczu. Natężenie opadów sięga punktowo około 25-30 mm/h. Z burzami związany może być lokalnie grad."

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym deszczem i burzami obowiązują dla południowej i południowo-zachodniej części kraju. Dla obszarów centralnych, wschodnich i północno-wschodnich IMGW wydał ostrzeżenia niższego, pierwszego stopnia. W ciągu doby może spaść do 90 milimetrów deszczu na metr kwadratowy, a miejscami podczas burzy nawet 30-40 milimetrów. Ostrzeżenia dla większości omawianego obszaru obowiązują do wieczora w niedzielę 31 lipca.

Ostrzeżenia meteorologiczne dla Polski na 30 i 31 lipca 2022 r. Stan na 18:00 30 lipca.Ostrzeżenia meteorologiczne dla Polski na 30 i 31 lipca 2022 r. Stan na 18:00 30 lipca. Źródło: IMGW

Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, według stanu na godzinę 16 na szczęście nie odnotowano żadnych ofiar czy osób rannych związanych ze zmianą pogody. Nie ma też jak dotąd informacji o zniszczonych budynkach. Bez energii elektrycznej było ponad 1000 odbiorców. 

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"
Więcej o: