Dziesięciokrotny spadek liczby legalnych aborcji w Polsce. Efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego

W ubiegłym roku przeprowadzono w Polsce 107 legalnych zabiegów przerywania ciąży - informuje "Rzeczpospolita". To dziesięciokrotnie mniej niż w poprzednich latach. Spadek jest efektem głośnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r., zakazującego aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu lub choroby zagrażającej jego życiu.

"Rzeczpospolita" wskazuje, że 75 ze 107 legalnych aborcji przeprowadzonych w ubiegłym roku przeprowadzono w związku z dużym prawdopodobieństwem ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Dziennik podkreśla, że w 2021 r. przeprowadzanie zabiegów na podstawie tych przesłanek było możliwe jeszcze niemal przez cały styczeń, bo wyrok TK dotyczący aborcji wszedł w życie 27 stycznia ubiegłego roku. 

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

32 przypadki legalnych aborcji dotyczyły sytuacji, w których ciąża była zagrożeniem dla życia lub zdrowia kobiety.

Zobacz wideo Opublikowano wyrok TK w sprawie aborcji. Polki i Polacy w wielu miastach wyszli na ulicę (styczeń 2021 r.)

Aborcja w Polsce. Spadek liczby przeprowadzanych zabiegów

Dla porównania, w 2020 r. przeprowadzono 1076 legalnych aborcji, w 2019 r. - 1110, a w 2018 r. - 1076.

Przypomnijmy: 22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją. Wniosek w tej sprawie złożyła w 2019 roku grupa ponad stu posłów PiS, PSL-Kukiz'15 oraz Konfederacji. Orzeczenie TK wywołało falę protestów w całej Polsce.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: