Podkarpackie. Krwawe "frędzle" zwisają z poroży jeleni. "To jak najbardziej naturalne zjawisko"

W trakcie pory letniej poroża jeleni zaczynają charakterystycznie krwawić. To zjawisko okazuje się być zupełnie naturalne i nie powinno niepokoić. "Można spotkać osobniki ze zwisającymi z poroży krwawymi frędzlami - przekazał rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Poroże jeleni o tej porze roku wygląda dość charakterystycznie. "Jest ono nasadzane przez jelenie co roku i rośnie ono w okrywie skórnej zwanej scypułem, która jest mocno ukrwiona i unerwiona" - podkreślił leśnik. Jeśli więc zobaczymy zwierzę z czerwonym porożem, nie powinniśmy być zaniepokojeni.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Spłoszony jeleń wpadł na myśliwegoSpłoszony jeleń wpadł na myśliwego. Poroże przebiło mężczyźnie oczodół [WIDEO]

Poroża jeleni krwawią co roku. Nie ma powodów do obaw

Jeleniom krwawią poroża, ponieważ zwierzęta pozbywają się martwej już okrywy. "W momencie skostnienia ostatecznie wykształconych tyk, następuje ich wycieranie z niepotrzebnej już i martwej okrywy, co często prowadzi do powstania krwawiących ran. Na pięknie ubarwionych, wytartych tykach pozostaje tylko głęboki rysunek rowków po naczyniach krwionośnych, zwany w języku łowieckim uperleniem" - przekazał rzecznik Edward Marszałek.

Zobacz wideo Polskie Blair Witch Project czyli przerażający las w Witkowicach

Wycieranie poroży przez jelenie trwa kilka dni

Nasadzanie nowego poroża u jeleni trwa od marca do lipca. W dużej mierze jest to uzależnione zarówno od kondycji, jak i wieku zwierzęcia. Samo wycieranie poroża trwa najczęściej kilka dni. "Byki pozostające już w odosobnieniu, końcem sierpnia przystąpią do rykowiska, walcząc między sobą o względy łań. Każdy z konkurentów będzie się starać zebrać jak największą chmarę wokół siebie" - dodał Marszałek.

Aktualnie na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie żyje blisko 14 tys. jeleni. Spośród nich 4,5 tys. to są byki w różnym wieku, ponad 7 tys. łań i blisko 2 tys. młodych, zwanych cielakami - informuje rzecznik.

jeleń (zdjęcie ilustracyjne)Czechy. Myśliwy, jeleń i broń, czyli nietypowe zgłoszenie na policję

Więcej o: