Alerty IMGW przed ulewami. Możliwe intensywne opady deszczu i burze [PROGNOZA ZAGROŻEŃ]

Intensywne opady deszczu oraz burze mogą pojawić się w wielu województwach w najbliższy weekend. Według prognoz synoptyków IMGW w piątek zostaną wydane ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami, a w sobotę możliwe są alerty drugiego stopnia przed ulewami.

Intensywne opady deszczu, a także burze mogą w najbliższych dniach wystąpić w znacznej części kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił już prognozę zagrożeń pogodowych, które mogą pojawić się w Polsce w ciągu kilku najbliższych dni.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Pogoda na 16 dni Pogoda długoterminowa. Będą znów upały i gwałtowne burze. Niestety miejscowe

Wydano ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed ulewami i burzami

Według zapowiedzi synoptyków, w piątek mogą pojawić się ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Będą one wtedy obowiązywać w województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim. W sobotę również mogą się tam pojawić.

W sobotę 30 lipca ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnymi opadami deszczu wydano natomiast dla województw: wielkopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego. Alerty pierwszego stopnia są prognozowane w województwach: lubuskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim.

W niedzielę ulewy pojawią się w niewielu miejscach. Ostrzeżenia drugiego stopnia mogą dotyczyć województw: mazowieckiego, łódzkiego i świętokrzyskiego. Niższe prawdopodobieństwo opadów jest możliwe w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim i małopolskim - przekazało IMGW.

Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?

Co oznaczają prognozy zagrożeń meteorologicznych?

Dzięki prognozie zagrożeń społeczeństwo jest wcześniej informowane o możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. Ostrzeżenia drugiego stopnia przewidują wystąpienie zjawisk atmosferycznych, które mogą być wyjątkowo niebezpieczne. Możemy się wtedy spodziewać zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest wyjątkowa ostrożność, śledzenie komunikatów meteorologicznych i przestrzeganie zaleceń wydanych przez odpowiednie służby ratownicze.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje natomiast warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk. Wtedy także jest zalecana obserwacja zmian w pogodzie i przestrzeganie zaleceń służb ratowniczych.

IMGW o tornadzie sprzed 90 lat "Szlak tornad" w Polsce? 90 lat temu wiało z prędkością 417 km/h

Więcej o: