Resort Glińskiego hojny dla inwestycji Rydzyka. Muzeum z dotacją ponad dwukrotnie wyższą od planowanej

Ponad 152,5 mln zł - tyle wynosi aktualna wysokość dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na budowę Muzeum Pamięć i Tożsamość w Toruniu. Taką informację przekazał resort portalowi Gazeta.pl. Za inwestycję odpowiada fundacja Lux Veritatis, której prezesem jest redemptorysta o. Tadeusz Rydzyk. Jeszcze w 2018 r. ustalona kwota dotacji wynosiła 70 mln zł.

"Łączna planowana wysokość dotacji MKiDN przeznaczona na budowę Muzeum  Pamięć i Tożsamość w Toruniu to 152.567 tys. zł - przekazało portalowi Gazeta.pl Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak dodano, do ostatniej korekty kwoty dotacji doszło 20 grudnia 2021 r.

Resort nie odpowiedział na nasze pytania dotyczące tego, czy dotacja może zostać zwiększona. Centrum Informacyjne MKiDN stwierdziło lakonicznie, że "plany i zamierzenia nie stanowią informacji publicznej w rozumieniu ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej".

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Na informację z ministerstwa ws. dotacji czekaliśmy 1,5 miesiąca. Resort nie odpowiedział na kierowane do biura prasowego e-maile z dni - 10 i 30 czerwca. Zareagowano dopiero na skierowany do ministerstwa wniosek o udostępnienie informacji publicznej. Wniosek wysłaliśmy 11 lipca, odpowiedź wpłynęła dokładnie po 14 dniach, czyli terminie wskazanym w ustawie.

Ojciec Tadeusz Rydzyk Krzysztof Brejza: Rząd przelał 300 tys. zł do imperium Tadeusza Rydzyka

Kwota ministerialnej dotacji od 2018 r. stopniowo wzrastała. Pierwotna umowa zawarta między Fundacją LUX Veritatis a ministrem Piotrem Glińskim w czerwcu 2018 r. zakładała, że resort przekaże na inwestycję 70 mln zł. A już w lutym 2019 r. zwiększono tę kwotę o ponad połowę - 47,7 mln zł. W sierpniu 2020 r. kolejne zwiększenie - o ponad 1,8 mln zł, co dawało łącznie blisko 120 mln zł.

O zwiększeniu dotacji ministerialnej na budowę Muzeum Pamięć i Tożsamość informował w grudniu portal OKO.press. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie udzieliło wówczas komentarza portalowi. Dziennikarze szacowali wtedy (na podstawie całkowitych kosztów inwestycji), że państwowa dotacja może wynieść ok. 147,7 mln zł. Po odpowiedzi udzielonej portalowi Gazeta.pl okazuje się, że w rzeczywistości jest jeszcze wyższa i to o prawie 5 mln zł.

OKO.press informowało także o tym, że resort przekaże co najmniej 65 mln zł na budowę wystawy stałej w Muzeum Pamięć i Tożsamość. Wcześniej w medialnych publikacjach pojawiała się kwota 60 mln zł. Portal wskazywał także, że inne państwowe instytucje miały przeznaczyć również łącznie 11,3 mln zł na stworzony obok muzeum Park Pamięci Narodowej.

Zobacz wideo Jarosław Kaczyński: Młodzież jest pod wielkim wpływem smartfonu

Muzeum Pamięć i Tożsamość Jana Pawła II

Jak czytamy na stronie internetowej fundacji Lux Veritatis, muzeum "będzie depozytariuszem pamięci o ponad tysiącletniej historii chrześcijańskiej Polski".

Zostaną w nim przedstawione wydarzenia z dziejów naszego kraju, które miały wpływ na kształt dzisiejszej Europy, takie jak tradycje wolności i tolerancji Rzeczypospolitej, Wiktoria Wiedeńska, Bitwa Warszawska, doświadczenie walki "za wolność naszą i waszą" czy ofiara polskich żołnierzy na frontach II wojny światowej. Dzięki temu Muzeum stworzy możliwość zgłębiania dziejów państwa, jednocześnie aktywnie uczestnicząc w procesie kształtowania świadomości historycznej i postaw społecznych

- zapowiada fundacja.

W opisie czytamy także, że muzeum "przywoła głos wielkiego duchowego przywódcy Polski św. Jana Pawła II i sposób, w jaki Papież świadczył o takich wartościach jak ojczyzna, naród czy patriotyzm". Część ekspozycji ma zostać również poświęcona postawom Polaków wobec osób pochodzenia żydowskiego w trakcie II wojny światowej.

Muzeum miało być otwarte już w ubiegłym roku. Radio Maryja informowało jednak, że stanie się to w 2022 r. Na stronie internetowej instytucji nie można znaleźć jednak żadnej daty.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: