Mielno. Ratownicy wyciągnęli z wody sześć osób. "Finał mógł być tragiczny"

Nastolatek wszedł do Bałtyku na niestrzeżonym odcinku plaży w Mielnie. Kiedy plażowicze zauważyli, że chłopak nie może wyjść z wody, ruszyli mu na ratunek. Okazało się, że oni też potrzebowali pomocy.

Do zdarzenia doszło na plaży między ulicami Orła Białego i Słoneczną w Mielnie (woj. zachodoniopomorskie) - poinformował we wtorek 26 lipca portal gk24.pl. 14-latek zignorował czerwoną flagę, która oznacza bezwzględny zakaz wchodzenia do wody. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Niechlubny rekord Bałtyku. Ma największe martwe strefy na świecie

Mielno. Ratownicy wyciągnęli z wody sześć osób. "Finał mógł być tragiczny"

Kiedy plażowicze zauważyli, że chłopak nie może wyjść z wody, pięć osób ruszyło mu na ratunek. Jak relacjonuje Leszek Pytel, szef mieleńskich ratowników, sytuacja była poważna. Silne fale zepchnęły ich na falochrony. Na miejsce szybko dotarła profesjonalna pomoc. 14-latek potrzebował lekarza.

- Ta sytuacja zakończyła się szczęśliwe - mówi Leszek Pytel. - Ale jej finał mógł być tragiczny - dodaje. Ratownik zwrócił uwagę, że coraz więcej plażowiczów reaguje i udziela pomocy. - Chciałbym zaapelować do zgłaszających, by podawali nam konkretną lokalizację, skąd dzwonią oraz zostawiali nam swoje numery telefonów. To nam ułatwia akcję - apeluje. 

Flagi informujące nad Bałtykiem. Znaczenie kolorów

Jak pisaliśmy, eksperci przypominają, że tylko biała flaga pozwala na kąpiel. Czerwona jest wywieszana z wielu powodów: temperatury wody, gdy wynosi poniżej 14 stopni Celsjusza, widoczności poniżej 50 m, silnego wiatru, czyli powyżej 5 w skali Beauforta, a także wysokich fal, silnych prądów wstecznych, skażenia lub trwającej akcji ratowniczej. Oznacza bezwzględny zakaz wchodzenia do wody.

- Te czerwone flagi mówią o tym, że my, jako ratownicy, nie jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwa wszystkim, którzy są na obszarze, za który odpowiadamy. To znaczy, że okoliczności, warunki zewnętrzne mogą być bardziej skomplikowane, niż procedury i narzędzia, które mamy w dyspozycji - tłumaczył 13 lipca w rozmowie z RMF FM Marcin Siwek, ekspert ratownictwa wodnego.

Policja apeluje o zachowanie środków ostrożności

Policja od lat apeluje o ostrożność nad wodą. Poniżej publikujemy zasady przekazywane przez funkcjonariuszy w oficjalnych komunikatach:

  • Wybierając teren do wypoczynku nad wodą, pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR-u.
  • Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.
  • Należy pamiętać, że na wejście do wody zezwala biała flaga umieszczona na maszcie kąpieliska. Flaga czerwona oznacza całkowity zakaz kąpieli.
  • Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo - nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo, a nawet śmierć - może zdarzyć się, że natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem
  • Do wody nigdy nie wchodzimy, będąc pod wpływem alkoholu. Jak pokazują statystyki, najwięcej utonięć i wypadków nad wodą dotyczy właśnie osób znajdujących się pod wpływem alkoholu.
  • Z kąpieli korzystamy najwcześniej po upłynięciu 30 minut od zjedzenia posiłku.
  • Zadbajmy także o bezpieczeństwo "zdrowotne" - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzamy się stopniowo oraz nie kąpiemy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.
  • Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka.
  • Brawura i ryzyko przyczyną wypadków - odpoczywając nad wodą pamiętamy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.
  • Szczególną opieką otaczamy dzieci. Pamiętamy o zaopatrzeniu ich w sprzęt umożliwiający bezpieczne korzystanie z wody. Stale obserwujemy osoby małoletnie tak, aby nie doszło do ich niekontrolowanego oddalenia się od brzegu lub wypłynięcia na zbyt dużą głębokość.
  • Gdy potrzebna pomoc - jeśli podczas odpoczynku nad wodą zauważymy, że ktoś tonie, nie stoimy bezczynnie, tylko niezwłocznie udzielamy pomocy. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie przeprowadzić czynności ratunkowych lub podjęcie ich zagrażałoby naszemu bezpieczeństwu ,czym prędzej zawiadamiamy wykwalifikowane służby.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: