Groźne burze nad Polską. IMGW wydało alerty na najbliższą noc

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami z gradem na północnym zachodzie kraju. Dla województw lubuskiego i zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia, które obowiązuje od 19:30 do 2:00 w nocy.

IMGW prognozuje, że na zachodzie kraju mogą wystąpić burze. Miejscami będą im towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 25 mm oraz porywy wiatru do 85 km/h. Może pojawić się też grad.

Alarmy obowiązują od 19.30 w poniedziałek do godz. 2 nad ranem we wtorek.

Zobacz wideo Dlaczego intensywne opady powodują podtopienia w stolicy?

Przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi ostrzegają też Łowcy Burz. "Aktualna prognoza konwekcyjna na dzisiejszy wieczór oraz noc. W zachodnim pasie przygranicznym istnieje ryzyko wystąpienia silnych porywów wiatru" - ostrzegają.

Z informacji IMGW wynika, że w nocy na wschodzie i w centrum kraju będzie pogodnie. Temperatura minimalna od 14°C na Lubelszczyźnie, przez 17°C w centrum do 20°C na zachodzie, w kotlinach około 11°C. 

Prognoza zagrożeń IMGW. Wtorek z burzami w 11 województwach

Jak pisaliśmy w Gazeta.pl, IMGW wydał też prognozę zagrożeń na wtorek. Także w niej przewiduje się burze, które mogą stanowić zagrożenie w przeważającej części kraju. Alerty pierwszego stopnia mogą zostać wydane dla województw:

 • warmińsko-mazurskiego,
 • podlaskiego,
 • mazowieckiego,
 • łódzkiego,
 • świętokrzyskiego,
 • lubelskiego,
 • podkarpackiego,
 • małopolskiego,
 • śląskiego,
 • opolskiego,
 • dolnośląskiego (powiaty południowo-wschodnie).\

Zaginiona 15-latkaCzempiń. Policja szuka 15-letniej Mariki Stróżyk. Odjechała na rowerze 6 dni temu

Prognoza zagrożeń IMGW ma za zadanie informowanie społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia zakłada wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Burze z gradem nad Polską. Dwie ofiary śmiertelne 

W sobotę nad Polską przeszły gwałtowne burze, a w wielu miejscach doszło do podtopień, powalone zostały również drzewa. Najbardziej intensywne opady odnotowano w woj. małopolskim

Jak podaje Sieć Obserwatorów Burz, w Krakowie wystąpiło wtedy niecodzienne zjawisko pogodowe - downburst. Polscy Łowcy Burz podkreślają, że jest to "silny prąd zstępujący w chmurze burzowej, który dociera do powierzchni ziemi, gdzie rozchodzi się w różnych kierunkach powodując szkody". 

Groźne burze nad Polską - zajwisko downburst w KrakowieBurze z gradem nad Polską. Dwie ofiary śmiertelne. W Krakowie "zjawisko downburst"

Gwałtowne burze z silnym wiatrem wystąpiły także w woj. dolnośląskim. Powalone zostały dziesiątki drzew, a mieszkańcy mówią, że widzieli "ścianę deszczu".

W miejscowości Biały Kościół w powiecie strzelińskim na Dolnym Śląsku silny wiatr powalił drzewo, które spadło na 70-letnią kobietę. Nie udało się jej uratować. Z kolei w miejscowości Przewrotne w powiecie rzeszowskim drzewo spadło na jadący samochód - zginął 39-letni kierowca pojazdu.

Więcej o: