Radłów. Dwóch 19-latków utonęło w zalewie. Weszli do wody mimo zakazu kąpieli

Do tragedii doszło w Radłowie w województwie małopolskim. Dwóch 19-latków weszło do wody, choć obowiązywał zakaz kąpieli. Mimo długiej reanimacji nie udało się ich uratować.

Dwóch młodych mężczyzn utonęło w Radłowie. Każdy z nich miał zaledwie 19 lat. Złamali zakaz kąpieli, podczas pobytu w Małopolsce. "To dwaj mieszkańcy województwa świętokrzyskiego" - przekazał asp. sztabowy Paweł Klimek, rzecznik prasowy KMP Tarnów lokalnemu portalowi Capuccino112.eu.

Zobacz wideo Chłopiec tonął na środku zatłoczonego basenu. Wokół spokojnie pływali inni ludzie

Radłów. Ratownicy nie zdołali uratować 19-latków

Ratownicy po otrzymaniu zgłoszenia szybko znaleźli młodych mężczyzn i wyciągnęli ich z wody. Mimo resuscytacji nie udało się ich jednak uratować.

zdjęcie ilustracyjneJak pomóc tonącemu? Czego nie robić, jak wezwać pomoc?

Do zdarzenia doszło około godziny 15.00 w niedzielę, w pobliżu kąpieliska "Riviera Radłowska".

"Podczas akcji poszukiwawczej nurków udało się wydobyć dwie osoby poszkodowane. Pomimo podjętej reanimacji na miejscu zdarzenia nie udało się ich uratować" - poinformowali strażacy OSP Radłów na Facebooku.

"Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz czynny udział w akcji poszukiwawczej z wykorzystaniem naszej łodzi" - informują strażacy.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Na terenie Zalewu w Radłowie obowiązuje zakaz pływania, bo zbiornik powstał na terenie dawnej żwirowni. Jego dno jest bardzo zdradliwe, co jednak nie odstrasza osób, które chcą się ochłodzić, zażywając tam kąpieli. Ostatnia tragedia dowodzi, jak bardzo może to być niebezpieczne.

Utonięcia. Policja o sześciu sposobach bezpiecznego zachowania nad wodą

Na stronie policji udostępniono sześć sposobów na bezpieczne spędzenie wakacji nad wodą. Funkcjonariusze apelują:

  • wybieraj tylko strzeżone kąpieliska, które są patrolowane przez ratowników. Wówczas masz pewność, że kąpielisko jest sprawdzone, nadzorowane i bezpieczne;
  • nie lekceważ miejsc, w których obowiązuje zakaz kąpieli;
  • nie wykonuj skoków do wody na "główkę". Nad jeziorem, w rzece czy też innych naturalnych zbiornikach nigdy nie wiesz, co znajduje się na dnie. Warto pamiętać, że w naturalnych zbiornikach wodnych dno może się zmieniać;
  • nie spożywaj alkoholu przed wejściem do wody. Jeśli to zrobiłeś, zrezygnuj z pływania;
  • nie podejmuj ryzykownych wyzwań - brak odpowiednich umiejętności pływackich czy przygotowania fizycznego, może się skończyć tragicznie;
  • nie przesadzaj z opalaniem i nawadniaj organizm. Zbyt długie przebywanie na słońcu, a później nagłe schłodzenie w wodzie może doprowadzić do szoku termicznego, a to z kolei do zatrzymania akcji serca lub omdlenia.

Plażowicze (zdjęcie ilustracyjne)Łańcuch życia w Jarosławcu. Plażowicze i ratownicy w akcji ratunkowej

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje, że od kwietnia w Polsce utonęło już 200 osób. W niedzielę życie w wodzie straciło pięciu ludzi.

****

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: