Burze z gradem nad Polską. Dwie ofiary śmiertelne. W Krakowie "zjawisko downburst"

Służby zmagają się z usuwaniem skutków burz, które przeszły w sobotę nad Polską. W wielu miejscach doszło do podtopień, powalone zostały również drzewa. RCB i Państwowa Straż Pożarna donoszą o dwóch ofiarach śmiertelnych i ewakuacji ponad 400 osób z obozów harcerskich.
Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?

W sobotę - po kilku upalnych dniach - do Polski przyszły deszcz i burze. Najbardziej intensywne opady odnotowano w woj. małopolskim. "W Małopolsce notujemy największe sumy opadów. W Nowym Sączu i w Spytkowicach Dużych spadło już ponad 30 mm deszczu" - podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w komunikacie na godz. 18:45. 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i Państwowa Straż Pożarna poinformowały po godz. 22, że w związku z nawałnicami nad Polską śmierć poniosły dwie osoby, 409 ewakuowano z obozów harcerskich, a ponad 36 tys. nie ma prądu. Strażacy interweniowali w całym kraju ponad 1,8 tys. razy.

Konsul Generalny RP w Grodnie Andrzej Raczkowski przy zniszczonym pomnikuMorawiecki o zniszczeniu pomnika polskich żołnierzy w Stryjówce: Akt barbarzyństwa

Nawałnica nad Krakowem - "zjawisko downburst" 

W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania zarówno z Nowego Sącza, jak i z Krakowa. Wystąpiły tam nie tylko intensywne opady, ale także silny wiatr i grad.

Nawałnica w Krakowie spowodowała podtopienia, a także powaliła drzewa:

Jak podaje Sieć Obserwatorów Burz, w Krakowie wystąpiło niecodzienne zjawisko pogodowe - downburst. Polscy Łowcy Burz podkreślają, że jest to "silny prąd zstępujący w chmurze burzowej, który dociera do powierzchni ziemi, gdzie rozchodzi się w różnych kierunkach powodując szkody". 

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

W tej kamienicy w centrum Lublina ma swoją siedzibę spółka E&KNowe informacje ws. śmierci Andrzeja I. Jego żona: Mówił, że boli go serce

Nie żyje kobieta

Gwałtowne burze z silnym wiatrem wystąpiły także w woj. dolnośląskim. Powalone zostały dziesiątki drzew, a mieszkańcy mówią, że widzieli "ścianę deszczu".

W miejscowości Biały Kościół w powiecie strzelińskim na Dolnym Śląsku silny wiatr powalił drzewo, które spadło na 70-letnią kobietę. Nie udało się jej uratować. Z kolei w miejscowości Przewrotne w powiecie rzeszowskim drzewo spadło na jadący samochód - zginął 39-letni kierowca pojazdu.

IMGW prognozuje, że w nocy w kraju, poza jego zachodnią częścią, wystąpią przelotne deszcze z burzami i gradem. "Opady w burzach do 35 mm. Temperatura minimalna od 11°C na zachodzie do 19°C na południowym wschodzie. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h, lokalnie do 90 km/h" - podkreśla w komunikacie.

Więcej o: