Świebodzin. Dla "żartu" ukradli kielich mszalny i zabili w dzwony. Śmieszkom grozi 10 lat więzienia

Grupka młodych mężczyzn chciała zażartować i ukradła z kościoła kielich mszalny. Ich koledzy z kolei postanowili obudzić mieszkańców małej miejscowości w gminie Świebodzin i uruchomili dzwony kościelne. Z pewnością teraz mniej im do śmiechu, bo za "żarty" grozi im nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Do kradzieży z włamaniem doszło w nocy z soboty na niedzielę (16-17 lipca). Do jednego z kościołów w gminie Świebodzin (woj. lubuskie) włamali się mężczyźni w wieku 20, 21 i 25 lat. 

Zobacz wideo Zamiast przytrzymać drzwi windy starszej kobiecie z zakupami, zerwał jej złoty łańcuszek z szyi i uciekł

Świebodzin. Włamanie i kradzież w kościele. Policja: Chcieli zrobić "żart"

Świebodzińscy funkcjonariusze poinformowali, że w chwili zdarzenia mężczyźni byli pod wpływem alkoholu i chcieli zrobić "żart". "Wyłamali kłódkę, a następnie weszli do wnętrza kościoła, skąd zabrali kielich mszalny, kustodium oraz puszki na komunikaty o wartości około 2000 złotych" - informuje Komenda Powiatowa Policji w Świebodzinie.

Zaraz po kradzieży mężczyźni porzucili "łupy" w krzakach obok kościoła. Żarty się jednak nie skończyły. Dwóch kolegów wcześniejszej trójki włamywaczy postanowiło zrobić pobudkę mieszkańcom w świebodzińskiej gminie - weszli do otwartej dzwonnicy i uruchomili dzwony. 

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl

Fort Gerharda w Świnoujściu - zdjęcie ilustracyjneFort apeluje do zwiedzających, by nie uprawiali seksu w muzeum

Za "żarty" w świebodzińskim kościele grozi im 10 lat więzienia

Policjantom szybko udało się namierzyć mężczyzn, którzy okradli kościół. Wyłamanie kłódki oraz kradzież  w polskim prawie jest kwalifikowana jako kradzież z włamaniem, a za popełnienie tego przestępstwa grozi do 10 lat więzienia. Mężczyźni podczas przesłuchań przyznali się do zarzucanych czynów.

"Grożąca im kara, nawet jeśli sąd zdecyduje się ją zawiesić, na 15 lat, spowoduje brak możliwości uzyskania zaświadczenia o niekaralności wymaganego w wielu zawodach, zakładach pracy czy nawet uczelniach" - wyjaśnili funkcjonariusze. I dodali "mamy nadzieję, że ich przykład pozwoli zastanowić się innym, zanim zrealizują 'wakacyjne' pomysły".

Radar burz i mapa ostrzeżeń IMGWGdzie jest burza? Strefa nawałnic przesuwa się w kierunku centrum [MAPA]

*******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: