Sinice. Zamknięte jedno z kąpielisk na Helu

Służby sanitarne zamknęły z powodu zakwitu sinic kąpielisko Mała plaża na Helu. Zakaz pływania obowiązuje także z tego powodu m.in. na kąpielisku w Stepnicy w powiecie goleniowskim i w Wałczu w powiecie wałeckim.

Do zamknięcia kąpieliska Mała plaża na Helu doszło w piątek. Następne badanie wody ma zostać przeprowadzone tam w sobotę.

Od poniedziałku z powodu zakwitu sinic nieczynne jest kąpielisko w Stepnicy w woj. zachodniopomorskim. Nie wolno się też kąpać w Jeziorze Zamkowym w Wałczu.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Od piątku można za to znów kąpać się w Trzebieży w powiecie polickim. Tam kąpielisko zamknięte było od wtorku.

Zobacz wideo Dlaczego Bałtyk umiera?

Sinice. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega

Jak czytamy na stronie internetowej Serwisu Kąpieliskowego, sinice to cyjanobakterie, które mogą tworzyć zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich, a następnie produkować szkodliwe dla zdrowia i życia toksyny.

Plaża Brzeźno. Gdańsk, 13.07.2022 - zdjęcie ilustracyjne.Sinice w Bałtyku. Pojawiły się w kilku kąpieliskach [MAPA]

"Toksyny te spowodowały w wielu krajach śmierć zwierząt dzikich i domowych, w tym trzody chlewnej, owiec, psów oraz śnięcie ryb. U ludzi odnotowano występowanie wysypki w przypadku kontaktu skóry z wodą i zachorowania po przypadkowym połknięciu wody ( np. podczas pływania)" - ostrzega GIS.

"Zagrożenie stanowi również wdychanie aerozoli, zawierających toksyny sinicowe. Zakwity sinicowe, a także kożuchy sinic, nie zawsze są toksyczne. Jednak niemożliwe jest określenie na podstawie wyglądu wody, czy zakwit jest niebezpieczny czy też nie" - dodają urzędnicy.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: