Roger Bacon powiedział, że "matematyka jest drzwiami i kluczem do nauki". Niepodważalnie jeden z kluczy dał światu Stefan Banach, bo to dzięki niemu powstał nowy dział - analiza funkcjonalna. Opisał twierdzenia o kontrakcji i przestrzeni. Zajmował się teorią mnogości, w której podał paradoks rozkładu kuli razem z logikiem Alfredem Tarskim. Był autorem podręczników szkolnych i akademickich.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Stefan Banach w 1902 r. rozpoczął ośmioletnią naukę w IV C.K. Gimnazjum w Krakowie. Już wtedy interesował się skomplikowanymi teoriami funkcji. Ponadto znał francuski, niemiecki, esperanto, uczył się sanskrytu i hebrajskiego. W latach 1910-1914 zaliczył jedynie egzamin częściowy, uzyskał tzw. półdyplom na Politechnice Lwowskiej. Dalszą edukację uniemożliwił mu wybuch pierwszej wojny światowej. Nigdy nie ukończył studiów. Wiele zagadnień przyswoił sam.
W 1916 r. wyjechał do Krakowa, gdzie utrzymywał się z udzielania korepetycji. Życie Banacha odmieniło się, kiedy matematyk Hugo Steinhaus usłyszał fragment jego rozmowy z kolegą na temat całki Lebesgue’a. Pasjonaci zaprzyjaźnili się, a w 1919 roku utworzyli Towarzystwo Matematyczne.
W 1920 roku Stefan Banach przedstawił rozprawę naukową "O operacjach na zbiorach abstrakcyjnych i ich zastosowaniach do równań całkowych". Mimo nieukończenia studiów nadano mu za tę pracę tytuł doktora. Światową sławę zapewniła mu monografia "Théorie des opérations linéaires". Wydana w 1932 roku jest uważana za najważniejsze jego dzieło.
Po zajęciu Lwowa przez wojska sowieckie Stefan Banach był profesorem Uniwersytetu Lwowskiego, dziekanem Wydziału Matematyczno-Fizycznego. Wykładał także we Lwowskim Instytucie Politechnicznym. Za namową przyjaciół zdecydował się na opuszczenie miasta i rozpoczęcie pracy na Uniwersytecie Jagiellońskim. Plany pokrzyżowała diagnoza nowotworu oskrzeli. Zmarł 31 sierpnia 1945 r. Został pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.