Pogoda. IMGW wydaje najwyższe alerty przed upałem. Są też ostrzeżenia przed burzami z gradem

W piątek znów czeka nas pogoda z wysoką temperaturą powietrza. IMGW wydał najwyższe ostrzeżenia meteorologiczne przed upałem do 34 stopni Celsjusza. W niektórych regionach zagrożenie stanowić będą również burze.

Dziś w znacznej części kraju pogoda nadal będzie upalna. Na południu słupki rtęci wskażą nawet 34 stopnie. Można spodziewać się burz, które będą przemieszczały się na wschód kraju. Będą im towarzyszyły opady deszczu, porywy wiatru, a miejscami grad. Rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski powiedział, że najchłodniej będzie nad morzem - 21 stopni. W centrum kraju termometry pokażą 31 stopni, a na południu 34.

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Pogoda. Alerty trzeciego stopnia przed upałem. Będzie do 34 stopni C

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia przed upałem w piątek. Najwyższy alert wydano dla województw:

 • kujawsko-pomorskiego (powiaty zachodnie),
 • wielkopolskiego (oprócz powiatów zachodnich),
 • dolnośląskiego (oprócz powiatów południowych i tych, dla których wydano alerty pierwszego i drugiego stopnia),
 • opolskiego,
 • śląskiego (powiaty: kłobucki, lubliniecki, gliwicki i raciborski).

Synoptycy prognozują temperaturę maksymalną od 30 do 34 stopni Celsjusza. Temperatura minimalna w nocy nie spadnie natomiast poniżej 16-20 stopni Celsjusza. Alerty drugiego stopnia obowiązują natomiast w województwach:

 • warmińsko-mazurskim (oprócz kilku powiatów na północy i wschodzie,
 • podlaskim (oprócz powiatów wschodnich),
 • mazowieckim,
 • kujawsko-pomorskim (oprócz powiatów zachodnich),
 • łódzkim,
 • lubelskim,
 • świętokrzyskim
 • podkarpackim (oprócz powiatów, w których obowiązują alerty pierwszego stopnia),
 • małopolskim (oprócz powiatów, w których obowiązują alerty pierwszego stopnia),
 • śląskim (oprócz powiatów zachodnich).

Maksymalna prognozowana temperatura powietrza wyniesie od 30 do 32 stopni Celsjusz. W nocy na termometrach będzie co najmniej 18-21 st. Alerty pierwszego stopnia przed upałem zostały natomiast wydane dla województw: dolnośląskiego (powiat ząbkowicki), śląskiego (powiaty: cieszyński i żywiecki), małopolskiego (powiaty: nowotarski i tatrzański) oraz podkarpackiego (powiaty: krośnieński, Krosno, sanocki, leski i bieszczadzki). 

Pogoda. IMGW ostrzega przed burzami. Gdzie zrobi się groźnie?

Grzegorz Walijewski poinformował, że prognozowane na piątek burze będą niebezpieczne. - Podczas tych burz może spaść od 20 do nawet 35 litrów na metr kwadratowy, może pojawić się poryw wiatru do 85 kilometrów na godzinę i niewykluczony jest grad - wyjaśnił.

Rzecznik zaznaczył, że najbardziej niebezpieczne burze mogą wystąpić na obszarach podgórskich - w województwach: śląskim, małopolskim i podkarpackim - oraz na Pomorzu. Mapę ostrzeżeń meteorologicznych IMGW znajdziesz pod TYM linkiem

Pogoda. W sobotę również upał, w niedzielę ochłodzenie. Ale nie na długo

Grzegorz Walijewski dodał, że upały będą towarzyszyły nam również w sobotę - termometry na południu kraju mogą pokazać do 34 stopni. Prognozowane też są burze. - Spokojniej zrobi się w niedzielę, [będą - red.] wartości poniżej 30 stopni. Ale nie na długo, ponieważ już w poniedziałek ponownie zwrotnikowe powietrze będzie podbijało z południa Europy i znowu na termometrach pojawią się wartości rzędu 33 stopni - powiedział.

W związku z wysokimi temperaturami IMGW przygotował specjalny poradnik o tym, w jaki sposób chronić się przed przegrzaniem i odwodnieniem oraz jak postępować w czasie upału. Informacje można znaleźć na stronie internetowej Instytutu.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: