Czad groźny także w upały - aż 112 interwencji jednego dnia. Strażacy podpowiadają, jak się chronić

Tlenek węgla jest groźny nie tylko zimą, ale też latem. To właśnie w gorące i upalnie dni często dochodzi do zatruć czadem. W jakich sytuacjach się pojawia i jak się przed nim ochronić?

Jak podaje RMF FM, we wtorek 19 lipca strażacy rekordowo często wzywani byli do interwencji związanych z emisją tlenku węgla w mieszkaniach i domach. Tylko jednego dnia naliczono 112 takich wyjazdów, gdy średnia wynosi około 13 takich zdarzeń. 

Czad groźny jest nie tylko zimą. Najwięcej zgłoszeń ma miejsce w czerwcu i lipcu

Strażacy wyjaśniają, że powodem takiej sytuacji jest upał. Wysokie temperatury i duże nasłonecznienie sprawiają, że dachy, kominy i przewody wentylacyjne się nagrzewają. Zgromadzone w nich ciepłe powietrze wywołuje tzw. poduszkę powietrzną czyli brak ciągu. Z tego powodu w mieszkaniach i domach zaczyna gromadzić się tlenek węgla.

W rozmowie z portalem echodnia.pl strażacy wyjaśniają, jak uniknąć takiej sytuacji. - Ważne jest częste wietrzenie mieszkań oraz zamontowanie czujników tlenku węgla, które w porę nas ostrzegą przed zagrożeniem - powiedział Marcin Bajur ze straży pożarnej. Jak dodał, zatrucia czadem - chociaż kojarzą się z sezonem grzewczym, to najczęściej notowane są właśnie w czerwcu i lipcu. I podają przykłady.

W Ostrowcu Świętokrzyskim w jednym z mieszkań w bloku zadziałał czujnik tlenku węgla. Strażacy, zgodnie z procedurami, sprawdzili wszystkie inne mieszkania na klatce. Jak się okazało, w sąsiednim lokalu stężenie czadu było jeszcze wyższe - ale tam nie było już czujnika. 

Zatrucie tlenkiem węgla - kiedy do niego dochodzi?

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. Powstaje podczas niepełnego spalania materiałów palnych i na skutek niedostatecznej ilości tlenu w danym pomieszczeniu. Czad ma silne właściwości toksyczne. Trafiając do układu oddechowego wiąże się z hemoglobiną - i to 250 razy szybciej niż tlen. W tej sytuacji dochodzi do zablokowania dopływu tlenu do organizmu.

Zobacz wideo Tlenek węgla to cichy zabójca. Nie widać go ani nie czuć

Jak wygląda zatrucie czadem? Jak się przed nim chronić?

Pierwszymi objawami lekkiego zatrucia tlenkiem węgla są ból i zawroty głowy, osłabienie oraz nudności. Z czasem ból głowy się nasila, a ponadto pojawia się senność oraz zaburzenia równowagi i świadomości. Charakterystycznym objawem jest także czerwone zabarwienie skóry. W wyniku ostrego zatrucia może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, niewydolności krążeniowo-oddechowej, a także i śmierci.

Zaobserwowanie pierwszych objawów zatrucia nigdy nie powinno być lekceważone. Czad bowiem bardzo szybko i gwałtownie zaczyna ograniczać zdolności poznawcze, przez co zatrutej osobie może być coraz trudniej wzywać pomoc.

Aby uchronić się przed zaczadzeniem, warto zainwestować w czujnik tlenku węgla. Ponadto wskazane jest częste wietrzenie pomieszczeń. Zabronione jest też zakrywanie kratek wentylacyjnych. Należy też korzystać ze sprzętów, które posiadają atesty oraz kontrolować stan techniczny urządzeń grzewczych, wentylacji i przewodów kominowych.

Więcej o: