Afera respiratorowa. Nieoficjalnie: ciało Andrzeja I. zostało skremowane. W lipcu odbył się pogrzeb

Ciało Andrzeja I., właściciela firmy handlującej bronią, zostało skremowane w Albanii, a urnę z prochami rodzina pochowała 15 lipca - podaje nieoficjalnie tvn24.pl. Andrzej I. po wybuchu epidemii koronawirusa miał dostarczyć Polsce respiratory. Z 1241 urządzeń przekazał jedynie 200. Informację o śmierci miała potwierdzić swoimi kanałami Komenda Główna Policji.

Portal tvn24.pl informował w tym tygodniu, że Prokuratura Regionalna w Lublinie dysponuje "niepotwierdzoną informacją" o śmierci 71-letniego Andrzeja I., do której miało dojść w Albanii. Dziennikarze ustalili, że doniesienia potwierdziła już Komenda Główna Policji, która miała wystąpić do prokuratury o odwołanie poszukiwań mężczyzny.

Portal tvn24.pl ustalił także, że Andrzej I. został skremowany w Albanii, a 15 lipca odbył się jego pogrzeb.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zobacz wideo Co roku dochodzi do wielu wypadków kolejowych. Ich główne przyczyny to pośpiech, roztargnienie i brawura

Afera respiratorowa. Kontrakt Ministerstwa Zdrowia ze spółką E&K

Ministerstwo Zdrowia w 2020 roku zawarło umowę ze spółką E&K na dostawę 1241 respiratorów. Ministerstwo przelało na konto spółki ok. 160 mln zł. Ta dostarczyła jednak finalnie jedynie 200 urządzeń, które nie miały kompletnej dokumentacji, zostały też dostarczone niezgodnie z harmonogramem oraz, jak wskazywali posłowie KO, były niesprawne. W efekcie ministerstwo zrezygnowało ze współpracy, ale biznesmen zwrócił jedynie część zaliczki. Resort wciąż nie odzyskał 40 mln zł z wpłaconych pieniędzy.

Najwyższa Izba KontroliAfera respiratorowa. "GW" ujawniła szczegóły w sprawie zawiadomienia NIK

W kwietniu tego roku Najwyższa Izba Kontroli poinformowała, że w związku z umową na respiratory skierowała do prokuratury zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez wysokich urzędników państwowych. Jednym z nich jest Janusz Cieszyński. 

List gończy za Andrzejem I. wystawiono dopiero w marcu tego roku. 

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: