Krzysztof Urbaniak zastępcą prokuratora generalnego. Ma nadzorować śledztwa dot. katastrofy smoleńskiej

Krzysztof Urbaniak został powołany na stanowisko zastępcy prokuratora generalnego. Jak podaje nieoficjalnie RMF FM, ma nadzorować śledztwa związane z katastrofą smoleńską. Na stanowisku zastąpi prokuratora Marka Pasionka, który zmarł w marcu tego roku.

Krzysztof Urbaniak został powołany na stanowisko zastępcy prokuratora generalnego przez premiera Mateusza Morawieckiego na wniosek ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry

Zobacz wideo Jak uniknąć buntu maszyn? Czy da się wychować sztuczną inteligencję? [Next Station]

Nowy zastępca prokuratora generalnego. Ma zająć się katastrofą smoleńską

Jak podaje RMF FM, nowy zastępca prokuratora generalnego ma nadzorować 10 śledztw, które wszczęto w związku z katastrofą smoleńską. Reporterzy stacji podają, że przygotowywał się do nowej roli od dłuższego czasu i "ma własną koncepcję prowadzenia tych postępowań". Urbaniak zastąpi na stanowisku Marka Pasionka, który zmarł w marcu tego roku. 

Protesty w Chinach i czołgi przed placówką bankuKryzys bankowy w Chinach. Czołgi chronią placówki przed protestującymi

Jak czytamy na stronie Prokuratury Krajowej, Urbaniak prowadził postępowania dotyczące zbrodni komunistycznych. Doprowadził między innymi do skazania funkcjonariuszy MSW w związku ze śmiercią Stanisława Pyjasa i postawił w stan oskarżenia byłego funkcjonariusza Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w sprawie zabójstwa płk. Narcyza Wiatra, ps. "Zawojna", komendanta Armii Krajowej na Małopolskę i Śląsk.

W 2000 roku Lech Kaczyński powołał go do Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie. W 2009 roku pełnił służbę w Prokuraturze Apelacyjnej w Krakowie, później w Rzeszowie. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. "W ostatnich latach pełnił funkcję Naczelnika Wydziału Sądowego Prokuratury Okręgowej w Krakowie, gdzie zajmował się między innymi nadzorem nad sprawami dotyczącymi tzw. dzikiej reprywatyzacji" - podaje Prokuratura Krajowa. W maju 2022 roku uzyskał tytuł prokuratora krajowego. 

Prezydent Rosji Władimir Putin, prezydent Iranu Ebrahim Raisi i prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan pozują do zdjęcia przed rozmowami w pałacu Saadabad w Teheranie, Iran 19 lipca 2022 r.Balcer: warto interesować się zdrowiem Putina, ale ważniejsze jest coś innego

Więcej o: