PiS z najniższym poparciem od 2017 roku. Społeczeństwo zaniepokojone gospodarką [SONDAŻ]

Z ostatnich sondaży wynika, że spada poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego. PiS nie budzi już takiego zaufania w społeczeństwie, a ponadto wielu ankietowanych uważa, że sytuacja w Polsce nie jest dobra. To przekonanie opinii publicznej odbija się na poparciu partii rządzącej.

Jeden z sondaży przeprowadził 19 lipca Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu". Z badania wynika, że na partię rządzącą obecnie zagłosowałoby 33,8 proc. ankietowanych (to najgorszy wynik od 2017 roku). Koalicja Obywatelska uzyskała wynik 27,33 proc., Lewica - 12,69 proc., Polska 2050 - 11,01 proc., natomiast Polskie Stronnictwo Ludowe - 5,13 proc. Inne badania również pokazują, że poparcie Prawa i Sprawiedliwości spada.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wicemarszałkini Małgorzata Gosiewska w SejmieEgzotyczne delegacje Gosiewskiej za pieniądze podatników. Ile kosztują?

Poparcie PiS słabnie. Społeczeństwo jest zaniepokojone sytuacją gospodarczą

Z innego badania, przeprowadzonego przez Research Partner wynika, że mimo wszystko Zjednoczona Prawica mogłaby wygrać wybory, jeśli zostałyby przeprowadzone w bieżącym miesiącu. Wśród ankietowanych koalicja rządząca uzyskała poparcie na poziomie 33,9 proc. Jednakże również w tym sondażu odnotowała spadek 0,4 pkt. proc., w stosunku do poprzedniego badania.

Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska z wynikiem 26,6 proc. (wzrost o 2,1 pkt. proc.). Kolejną pozycję zajęła Lewica z poparciem 8,1 proc. (wzrost o 0,3 pkt. proc.). Na partię Polska 2050 zagłosowałoby 7,7 proc. osób, (1,9 pkt. proc. spadku). Konfederacja oraz PSL znalazły się na granicy progu wyborczego. Badanie przeprowadzono przy użyciu panelu badawczego Ariadna w dniach 8-11 lipca. Wzięło w niej udział 1053 dorosłych osób. 

Zobacz wideo Kaczyński zarzuca Tuskowi "zmiany psychiczne". Komentuje rzecznik PiS

Poparcie PiS słabnie. Inflacja wpływa na nastroje społeczne

Centrum Badania Opinii Społecznej również przeprowadziło sondaż, dotyczący obecnej sytuacji politycznej. W badaniu od 27 czerwca do 7 lipca wzięło udział 1084 pełnoletnich mieszkańców Polski. Zostali oni wylosowani z rejestru numerów PESEL.

58 proc. respondentów uważa, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku. Odmienne zdanie ma 27 proc. ankietowanych. CBOS uważa, że w nastrojach społecznych łatwo dostrzec efekty panującej w kraju inflacji. Społeczeństwo jest zaniepokojone obecną sytuacją polskiej gospodarki. Spodziewają się również tego, że może znacznie się pogorszyć. "Odnotowaliśmy wzrost pesymizmu w ocenach i prognozach dotyczących sytuacji bytowej gospodarstw domowych oraz w ocenach jakości życia rodzin. Niezmiennie duży odsetek respondentów postrzega aktualną sytuację polityczną w sposób negatywny" - przekazał CBOS cytowany przez Onet.pl.

Krzysztof Jurgiel , Jarosława KaczyńskiJurgiel pisze do KE ws. mleka roślinnego. Apeluje: Jest groźne

Więcej o: