Jak pomóc zwierzętom w czasie upałów? Zasady, o których powinni pamiętać właściciele

Do Polski przyszła kolejna fala upałów. Wysoka, ponad 30-stopniowa temperatura jest trudna do wytrzymania - nie tylko dla ludzi, ale też dla zwierząt. Jak im pomóc przetrwać w takim skwarze? Fundacje podpowiadają.

Fundacja Zwierz zamieściła na Facebooku wymowny spot. Zwraca w nim uwagę, jak podczas upałów męczą się m.in. psy trzymane na łańcuchach - zwłaszcza te, które nie mogą schować się w zacienionym miejscu.

"Lato to wyzwanie dla zwierząt. Podczas upałów narażone są na liczne poparzenia, odwodnienie, udary, a nawet na utratę życia. W szczególnie trudnej sytuacji są psy żyjące na uwięzi, często bez możliwości schronienia się w cieniu i bez kropli wody. A przecież pies czuje tak, jak ty" - podkreślają aktywiści.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Wolontariusze chcą sprowadzić Lanę do PolskiPolscy wolontariusze chcą pomóc Lanie z Charkowa. Jest zrzutka. "Mamy tydzień"

Apelują też, aby nie pokrywać dachu psiej budy blachą, bo przez nią temperatura wewnątrz może sięgnąć nawet 70 stopni Celsjusza. 

Jak pomóc zwierzęciu, kiedy jest gorąco? Skorzystaj z tych porad

Fundacja Zwierz radzi, jak pomóc pupilowi przetrwać upał:

  • Zwierzęta muszą mieć zapewniony stały dostęp do wody zdatnej do picia.
  • Pies przebywający na zewnątrz powinien mieć możliwość schronienia się w cieniu. Jeśli ma miejsce w kojcu, powinien on być zacieniony i odpowiednio duży. Gdy przebywa w budzie, ustaw ją w cieniu, odizoluj, pokryj papą - NIE blachą.
  • Każdy metalowy przedmiot nagrzewa się do wysokich temperatur i może powodować poparzenia. Zrezygnuj także z metalowych uprzęży.
  • W ustawie o ochronie zwierząt ustawodawca wskazał, że pies na uwięzi nie może być dłużej niż przez 12 godzin na dobę, a uwięź nie może być krótsza niż 3 m. Nie ma jednak wątpliwości, że najlepiej nie przetrzymywać na niej psa w ogóle.
  • Zwierzęta domowe powinny być pod stałą opieką człowieka. Jeśli zauważysz, że dzieje się coś niepokojącego - REAGUJ. Zabierz swoje zwierzę do weterynarza.
Zobacz wideo Pies zdycha w rozgrzanym aucie. Wybijesz szybę? [SONDA]

Zwierzę pozostawione w nagrzanym samochodzie umrze w krótkim czasie

Jest jeszcze jedna bardzo ważna zasada, o której powinni pamiętać właściciele zwierząt. Przypomina o niej inna fundacja - Animal Rescue Polska. - Najczęstszym błędem [w trakcie upałów - red.] jest zamykanie zwierząt w autach - powiedział w Polsat News Dawid Fabjański, prezes ARP.

Podkreślił, że w zaparkowanym samochodzie temperatura potrafi wzrosnąć do ponad 45 stopni C., a przez sierść w takich warunkach zwierzęta są w stanie wytrzymać o wiele krócej niż ludzie. - Jeżeli dostajemy zgłoszenie o zwierzaku zamkniętym w nagrzanym samochodzie i nie możemy namierzyć właściciela, wybijamy szybę, żeby go ratować - dodał.

Pies został wyrzucony z czwartego piętra (zdjęcie ilustracyjne)Ciechocinek. Wyrzuciła psa z 4. piętra, bo piszczał. Zwierzę nie przeżyło

Zalecił też, aby w trosce o dobro psów, wyprowadzać je wcześnie rano lub późnym wieczorem. Jeśli nie ma takiej możliwości i spacer odbywa się w ciągu dnia, powinien być krótki. Powinno się też unikać betonowych powierzchni. - Psy nie mają butów, więc nie jesteśmy w stanie odizolować gorącego asfaltu czy chodnika od ich łap - podkreślił Fabjański

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: