Wysokie temperatury zostaną w Polsce na dłużej. W związku z napływem gorącego powietrza w większości regionów obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia, a nawet trzeciego stopnia, w trzystopniowej skali. Najgorzej ma być w środę (20.07) i czwartek (21.07). Termometry na zachodzie kraju mogą pokazać nawet 37 stopni - informuje rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. W taką pogodę eksperci ostrzegają przed hipertermią, czyli przegrzaniem organizmu.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Hipertermia to stan podwyższonej powyżej normy temperatury ciała, które powoduje nadmierne przegrzanie organizmu. Gdy dochodzi do kumulacji ciepła w organizmie, zdolność naturalnego ochładzania się przez pocenie znacznie spada.
Człowiek czuje się najbardziej komfortowo w 27-31 stopniach Celsjusza - podaje portal czytelnia-medyczna.pl. Co zrobić, kiedy wskaźnik przekracza te ramy? Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych Michał Sutkowski podkreślił, że najlepszą profilaktyką jest unikanie przebywania na słońcu.
- Trzeba włączyć zdrowy rozsądek i pomyśleć, czy rzeczywiście musimy wychodzić w te upały. Jeśli musimy, to starajmy się wtedy, kiedy ten upał jest trochę mniejszy, czyli nie między godziną jedenastą a siedemnastą, bo to jest ekstremum - mówił doktor na antenie TVP Info.
Specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przypominają, że w takie upały konieczne jest picie wody, zadbanie w szczególności o osoby starsze i dzieci oraz zwierzęta, a także przebywanie w cieniu lub pomieszczeniach klimatyzowanych.
Przyczyną przegrzania organizmu jest zbyt długie przebywanie na słońcu. Niekorzystnie działa także zbyt ciasne i nieprzewiewne ubranie. Na hipertermię szczególnie narażone są osoby, które przyjmują leki antyhistaminowe, moczopędne, antydepresyjne i rozszerzające naczynia krwionośne, osoby starsze oraz dzieci. Dużym ryzykiem obarczone są również osoby z otyłością, cierpiące na cukrzycę, choroby serca czy nadczynność tarczycy.
Warto podkreślić, że objawy przegrzania organizmu mogą wystąpić nawet kilka godzin po ekspozycji na słońce. Do głównych oznak hipertermii należą:
Przegrzanie organizmu ma swoje poważne konsekwencje m.in. udar cieplny, który może prowadzić nawet do śpiączki czy śmierci. Do skutków należą także:
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.