Pojawiające się latem w Bałtyku oraz akwenach słodkowodnych sinice to bakterie, które mogą zakwitnąć, kiedy temperatura wody wyniesie ponad 16-20 stopni. Zdarza się jednak, że powstają w niższych temperaturach. Słaby wiatr, brak opadów oraz niewielkie mieszanie wody także sprzyjają pojawieniu się sinic.
Sinice pojawiły się w Pucku na plaży we wschodniej części falochronu portu jachtowego w Zatoce Puckiej. Zakaz kąpieli obowiązuje również w Zatoce Gdańskiej w Sztutowie oraz Kątach Rybackich. Główny Inspektorat Sanitarny przekazał, że sinice wykryto także w Zatoce Szczecińskiej - zakaz kąpieli obowiązuje w kąpieliskach w Stepnicy i Trzebieży.
Sinice zakwitły nie tylko na Bałtyku. Bakterie pojawiły się również w:
oraz na:
Przeczytaj więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
Zakwit sinic powoduje wytwarzanie się szkodliwych związków, które negatywnie wpływają na zdrowie ludzi oraz zwierząt. Co nam grozi, jeśli spożyjemy wodę, w której znajdują się sinice?
Objawy wypicia wody z sinicami, to:
"Dolegliwości te mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, gdzie był toksyczny zakwit sinic. Od dłuższego czasu nie odnotowano przypadków śmiertelnych wśród ludzi, jednakże w kilku sytuacjach zachorowania były bardzo poważne" - czytamy w komunikacie GIS.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.