Zbiórka na drona dla Ukrainy. "Rosyjski okręcie wojenny mamy, 17 mln zł". Zostało kilka dni

"Rosyjski okręcie wojenny, mamy 17 000 000 zł" - napisał w poniedziałek 18 lipca Sławomir Sierakowski, założyciel zbiórki na zakup Bayraktara. Do osiągnięcia celu brakuje 5 mln zł. "Pamiętacie Buczę, Irpień, Mariupol? Weźmy udział w tej walce" - czytamy w opisie akcji.

Sławomir Sierakowski wzorem Litwinów założył zrzutkę na Bayraktara. Nowoczesny dron ma wesprzeć militarnie wojska Ukrainy, stawiające czoła armii Władimira Putina. "Rosyjski okręcie wojenny mamy 17 000 000 zł" - napisał w poniedziałek 18 lipca dziennikarz na Facebooku. Aktualnie na koncie jest 17 347 390 zł. Zostało 9 dni do końca, a cel to 22,5 mln zł. Akcję wsparło już 155 999 osób.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Ukraińska armia pokazała nagranie z akcji tureckiego drona Bayraktar

Zbiórka na drona dla Ukrainy. Sierakowski: "Kupmy polskiego Bayraktara"

Bayraktar TB2 to dron produkcji tureckiej. Dłuży m.in. do przeprowadzania rozpoznania, naprowadzania artylerii i do bezpośrednich ataków bombowych. Ma 6,5 metrów długości, a rozpiętość jego skrzydeł to 12 metrów. Może pozostawać w powietrzu do 27 godzin, średnia prędkość przelotowa sprzętu to 130 km/h, a maksymalna - 220 km/h.

Dzięki Bayraktarom Ukraińcy zniszczyli wiele ważnych celów - m.in. rosyjski punkt dowodzenia w rejonie Kijowa czy dwie łodzie typu Raptor nieopodal Wyspy Węży.

"Litwini zebrali środki błyskawicznie i firma produkująca Bayraktary postanowiła przekazać drona darmo Ukrainie, a zebrane pieniądze przeznaczyć na pomoc ludności. Później to samo stało się z kolejną zbiórką na trzy Bayraktary! Czas na nas. Pamiętacie Buczę, Irpień, Mariupol? Weźmy udział w tej walce. Kupmy polskiego Bayraktara. 

Suma jest wyjątkowo ambitna, ale zrzutka idzie doskonale! Jeśli zbierzemy mniej, przekażemy wszystko na fundusz Sił Zbrojnych Ukrainy w Narodowym Banku Ukrainy. To samo zrobimy z nadwyżką. Działamy!" - czytamy w opisie.

Akcję można wesprzeć także poprzez udział w konkursach i licytacjach organizowanych na grupie na Facebooku Zrzutka.Licytacje pod hasztagiem #goBayraktar.

Wyspa Węży - 6 maja 2022 r.Wyspa Węży. Trzy rosyjskie okręty zniszczone. Są nowe zdjęcia satelitarn

 "Kiedy wybucha wojna, trzeba wybrać stronę i działać"

Sławomir Sierakowski poinformował, że w zbiórkę zaangażowani są również obywatele Białorusi.

"Ponad tysiąc osób siedzi w Białorusi w więzieniach z drakońskimi wyrokami z powodów politycznych. Nie zapominajmy o nich. Oni wrócą. A dziś, żeby pokazać, za kim są w tej wojnie, Białorusini zbierają z nami i są największą podzbiórką naszej zrzutki" - napisał w poście na Facebooku. 

- Kiedy wybucha wojna, trzeba wybrać stronę i działać. Ukraina i Białoruś będą wolne - wezwał  do udziału swoich rodaków przywódca białoruskiej opozycji Paweł Łatuszka, którego przytoczył Sierakowski. 

Trwa zbiórka na Bayraktara dla UkrainyTrwa zbiórka na drona dla Ukrainy. Cel to 22,5 mln zł

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: