Upał w Polsce. Policja: Nie zostawiaj dziecka w aucie! Nawet w cieniu. Nawet na kilka minut

Od wtorku w Polsce zacznie się kolejna fala upału. Tego dnia na zachodzie temperatura może podskoczyć już do 35-36 stopni Celsjusza. W związku z tym przypominamy apel policji o to, by nie zostawiać dzieci ani zwierząt w samochodzie. "Wystarczy kilka minut, by doszło do tragedii" - przestrzegają policjanci. W upały nie pomoże uchylanie okna ani stawianie auta w cieniu.

We wtorek do zachodniej części Polski dotrą masy gorącego powietrza, które spowodują spory skok temperatury. W województwach lubuskim i wielkopolskim prognozuje się do 34-35 stopni Celsjusza. W kolejnych dniach upał rozleje się na kolejne regiony Polski, a temperatury powyżej 30 stopni wystąpią też w centrum i nad morzem, lokalnie również na wschodzie. Taki upał może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. 

Zobacz wideo Proste triki przyniosą wam ulgę w upały

Upał w Polsce. Policja: Nie zostawiaj dzieci w samochodzie 

Przy upałach, stojący w niezacienionym miejscu samochód zmienia się w śmiertelną pułapkę. Temperatura wewnątrz auta niekiedy może przekroczyć nawet 75 stopni Celsjusza, dlatego pod żadnym pozorem nie można zostawiać w nim dzieci, ani zwierząt. Nawet na chwilę. 

W związku z tym przypominamy apel policji. "Apelujemy, aby nie zostawiać w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt. Wystarczy kilka minut, aby mogło dojść do tragedii. Uchylona w pojeździe szyba w upalne dni wcale nie poprawia temperatury panującej wewnątrz samochodu. Tak samo jak parkowanie w cieniu obniża ją tylko o kilka stopni. Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji. Poniesienie odpowiedzialności karnej w tej sytuacji to najmniej dotkliwe konsekwencje. Przez brak rozwagi może dojść do narażenia życia" - czytamy na stronie policji

Upał w PolscePogoda. Do kiedy potrwa upał w Polsce? Gdzie będzie gorąco? [MAPA]

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Widzisz dziecko zostawione w samochodzie? Reaguj 

Jak powinna zareagować osoba, która widzi dziecko lub zwierzę pozostawione w pojeździe? Rzeczniczka policji w Rybniku asp. Bogusława Kobeszko:

  1. Upewnij się, czy w pobliżu nie ma kierowcy. 
  2. Sprawdź, czy drzwi są otwarte. Jeżeli nie przyniesie to efektu, natychmiast powiadom odpowiednie służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. 
  3. Pozostań na miejscu i monitoruj sytuację.
  4. Pamiętaj, że w takiej sytuacji wybicie szyby w samochodzie, by uwolnić dziecko lub zwierzę ze śmiertelnej pułapki, nie pociąga za sobą odpowiedzialności za zniszczenie mienia.

Fala upałów, susza i pożary w Hiszpanii. 'Czujemy się bezradni'Niepokój w pociągu w Hiszpanii. Utknął między płomieniami. "Przerażające"

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: