Pogoda. Do kiedy potrwa upał w Polsce? Gdzie będzie gorąco, a gdzie chłodniej? [MAPA]

Pogoda od wtorku przyniesie spore ocieplenie w Polsce. Powróci upał z maksymalną temperaturą nawet do 36 stopni Celsjusza w zachodnich regionach. Do kiedy będziemy zmagać się z wysoką temperaturą? Gorąco może być niemal do końca tygodnia.

Południowa Europa od wielu dni zmaga się z niebezpiecznym upałem. Pogoda z ekstremalnie wysoką temperaturą powietrza spowodowała już śmierć ponad 500 osób w Hiszpanii. W kraju, podobnie jak w Chorwacji, Grecji, Turcji czy we Włoszech, rozprzestrzeniają się też pożary. Fala upału przesuwa się w stronę Francji i Wielkiej Brytanii. Już we wtorek dotrze również do zachodniej części Polski. 

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Pogoda. Wtorek upalny na zachodzie, w środę już w całej Polsce

We wtorek na zachód Polski dotrze gorące, zwrotnikowe powietrze z zachodu, które spowoduje spory wzrost temperatury powietrza. W Lubuskiem i Wielkopolsce na termometrach możemy zobaczyć nawet 34-35 stopni Celsjusza - wskazują Fani Pogody. Najchłodniej ma być na północnym wschodzie i nad morzem - do 22 stopni Celsjusza i 25 st. w Białymstoku - wynika z prognoz IMGW. W pozostałych regionach ma być od 30 stopni Celsjusza w górę. Jak przypominają synoptycy, taki upał jest niebezpieczny dla zdrowia, dlatego nie powinniśmy przebywać na słońcu w godzinach 10-17. 

W środę również będzie gorąco, a upał rozleje się po większym obszarze kraju. 30 stopni Celsjusza będzie już nie tylko na zachodzie, ale też w centrum, możliwe, że również na wschodzie. Z mapki pogodowe IMGW wynika, że tego dnia o godz. 12 najchłodniej będzie na Podlasiu - do 24 stopni Celsjusza, na Mazowszu i w Łódzkiem - do 28 stopni i na Lubelszczyźnie - do 29 st. W pozostałych regionach temperatura wyniesie od 31 stopni w centrum do 33-35 na zachodzie i nad morzem. Ostrzeżenia przed upałem wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Więcej na ten temat:

Ostrzeżenia IMGW przed upałami, 19.07.2022 r.Do Polski dociera fala upałów, z którą zmaga się południe Europy. IMGW ostrzega

W czwartek najniższej temperatury możemy spodziewać się na Podlasiu, Podkarpaciu i w Świętokrzyskiem - tam o godz. 12 będzie maksymalnie do 27-28 stopni Celsjusza. 30 stopni na Lubelszczyźnie i w Łódzkiem, 31-32 w Małopolsce i na Śląsku, do 35-37 stopni temperatura ma podskoczyć na zachodzie i nad morzem. Mapę pogodową Polski z prognozą temperatur IMGW znajdziesz pod TYM linkiem

Więcej informacji na temat prognozy pogody znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Pogoda. Do kiedy potrwa upał? 

Fani Pogody wskazują, że prognoza na kolejne dni przewiduje dwa scenariusze. Według jednych modeli w czwartek nadal będziemy zmagać się z upałem, według innych natomiast przez nasz kraj może przejść front z krótkotrwałym ochłodzeniem i burzami. Prawdopodobnie upał zostanie z nami jednak co najmniej do weekendu. 

Według prognozy synoptycznej IMGW na ten tydzień upał ma nam towarzyszyć również w piątek. Instytut przewiduje, że utrzyma się temperatura maksymalna do 32 stopni Celsjusza. W sobotę z kolei ma być nawet 36 stopni. Z kolei w niedzielę nieco chłodniej - do 27 stopni Celsjusza, a nad morzem do 22 st. 

Fala upałów, susza i pożary w Hiszpanii. 'Czujemy się bezradni'"Czujemy się bezradni". Fala upałów i bezprecedensowa susza w Hiszpanii

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: