Białystok. Kuria wydała oświadczenie ws. ks. Dębskiego. "Pozbawienie prawa do wykonywania posług"

Białostocka kuria zareagowała na "skandaliczne i niegodne postępowanie" ks. Andrzeja Dębskiego, prowadzącego program dla dzieci "Ziarno". Duchownego pozbawiono "prawa do wykonywania jakichkolwiek posług duszpasterskich i noszenia stroju duchownego". Nakazano również udanie się na terapię.
Zobacz wideo Frédéric Martel: Jeśli tysiące dzieci były gwałcone, a Ty wiedziałeś, kto był oprawcą, nie możesz być dłużej świętym

Oświadczenie pojawiło się na stronie Kurii Metropolitalnej Białostockiej w poniedziałek. "Abp Józef Guzdek, metropolita białostocki, przekazał ks. Andrzejowi Dębskiemu dekret zawierający decyzję o pozbawieniu prawa do wykonywania jakichkolwiek posług duszpasterskich i noszenia stroju duchownego. Ponadto nakazał podjęcie terapii i pokuty w miejscu wskazanym przez Metropolitę Białostockiego" - czytamy.

"Powodem powyższej decyzji jest skandaliczne i niegodne postępowanie księdza, które spowodowało uzasadnione oburzenie, smutek, ból i przygnębienie oraz stało się źródłem wielkiego zgorszenia. Takie zachowanie kapłana nigdy nie powinno mieć miejsca" - podkreślono w oświadczeniu. "Metropolita Białostocki przeprasza wszystkich za zgorszenie spowodowane zachowaniem, które nie przystoi kapłanowi. Wyraża szczególne ubolewanie z powodu słów poniżających godność kobiety" - dodano.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Afera z ks. Andrzejem Dębskim. TVP zrywa współpracę

W sobotę białostocka "Gazeta Wyborcza" opisała zachowanie ks. Andrzeja Dębskiego, który wysyłał wiadomości z propozycjami seksualnymi nieznanej mu internautce. Oprócz zaproszenia na mecz Jagiellonii Białystok, której kapelanem był wówczas ks. Dębski, było zaproszenie do jego gabinetu. "Poczekaj, będziesz pierwszą kobietą w historii wyr***aną w gabinecie metropolity białostockiego" - czytamy w korespondencji z 8 maja.

Po ujawnieniu tych informacji z ks. Dębskim współpracę zerwała Telewizja Polska. "Redakcja Audycji Katolickich TVP wyraża oburzenie skandalicznym zachowaniem ks. Andrzeja Dębskiego i decyduje o natychmiastowym zakończeniu współpracy przy programie Ziarno i innych produkcjach, a także o wycofaniu z emisji odcinków Ziarna oraz wszelkich materiałów z jego udziałem" - podkreślono w komunikacie.

Z kolei Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich złożył w sprawie zawiadomienie do prokuratury.

Więcej o: