Kim jest ksiądz Andrzej Dębski? Duchowny wysyłał obsceniczne wiadomości. "Nie wiem, jak to się stało"

Ksiądz Andrzej Dębski do niedawna pełnił funkcję rzecznika białostockiej kurii. Sytuacja ta uległa zmianie po tym, jak "Gazeta Wyborcza" opublikowała wiadomości, które duchowny wysyłał do nieznajomej. Ksiądz pisał do kobiety m.in., że "będzie s*ką do spełniania poleceń, zachcianek".

"Będziesz pierwszą kobietą w historii wyru**aną w gabinecie metropolity białostockiego", "Będę ją je*ał ostro, bardzo ostro, bardzo. Yy! Musi się wypiąć, dać mi du*y i będę ją pier**lił" - takie słowa padają na nagraniach, które rzecznik białostockiej kurii ks. Andrzej Dębski wysyłał do nieznajomej kobiety (przypadkiem nawiązała z nim znajomość w internecie). Sprawę nagłośniła sama Ola, która przekazała "Gazecie Wyborczej" wiadomości i nagrania, oraz jej narzeczony - Grzegorz. Wiadomości i filmy, m.in. pokazujące jak Dębski się masturbuje, były wysyłane przez księdza na Messengerze. Duchowny nigdy osobiście nie poznał kobiety, do której wysyłał swoje filmiki. 

Ks. Andrzej DębskiBiałystok. "GW": Obsceniczna korespondencja księdza. Został zawieszony

Ksiądz Andrzej Dębski - kim jest duchowny, który wysyłał obsceniczne wiadomości?

Ksiądz Andrzej Dębski do momentu ujawnienia nagrań był rzecznikiem kurii w Białymstoku. Po publikacji nagrania duchowny został zawieszony w obowiązkach ze skutkiem natychmiastowym. - Nie wiem, nie mam pojęcia, co się ze mną stało, jak się to wydarzyło - mówił później duchowny, który dodał, że jego zachowanie "nie było stosowne". Duchowny został też pozbawiony prawa do wykonywania posług duszpasterskich i noszenia stroju duchownego. Kim jest ksiądz Dębski?

Andrzej Dębski urodził się w 1976 roku, ma więc 46 lat. Niedawno duchowny świętował 21. rocznicę święceń kapłańskich. W przeszłości ksiądz Dębski był prefektem białostockiego seminarium, czyli najważniejszą osobą, która ma wpływ na wychowanie przyszłych księży. Poza tym był dyrektorem biura prasowego archidiecezji białostockiej, a także pełnił funkcję archidiecezjalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Był także wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego.

Przeczytaj więcej informacji o tej sprawie na stronie głównej Gazeta.pl.

Ks. Andrzej DębskiObsceniczne wiadomości ks. Dębskiego. "Zawiadomienie do prokuratury"

Ksiądz Dębski prowadził też program "Ziarno" w Telewizji Polskiej oraz był wydawcą katolickiego magazynu "Pod Twoją obronę" w TVP3 Białystok. Po ujawnieniu skandalu TVP zdecydowała się zerwać współpracę z duchownym. "Redakcja wyraża oburzenie skandalicznym zachowaniem ks. Andrzeja Dębskiego i decyduje o natychmiastowym zakończeniu współpracy przy programie 'Ziarno' i innych produkcjach, a także o wycofaniu z emisji odcinków 'Ziarna' oraz wszelkich materiałów z jego udziałem" - napisano w oświadczeniu.

Ksiądz Andrzej Dębski był także kapelanem klubu Sportowego Jagiellonia Białystok. W poniedziałek 18 lipca klub złożył oświadczenie w tej sprawie. "Ksiądz Andrzej Dębski nie jest już kapelanem Jagiellonii. W sobotę arcybiskup Józef Guzdek zawiesił go w pełnieniu wszystkich funkcji, również kapelana Jagiellonii, do której w 2010 roku powołał go abp Ozorowski. Ks. Dębskiego i Jagiellonię nie wiązała żadna umowa cywilno-prawna" - napisał klub na Twitterze.

W sprawę zaangażował się także Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Według tej organizacji ksiądz Dębski "stał za wieloma działaniami skrajnie prawicowych organizacji w Białymstoku", popierając msze dla organizacji ONR i współpracującej z Jackiem Międlarem. "Zawiadomimy prokuraturę, że ksiądz Dębski z Białegostoku produkował zakazane prawem materiały pornograficzne z opisami przemocy, rozsyłał je przez internet kobietom. Art 202 kk do 12 lat pozbawienia wolności" - pisze OMZRiK w mediach społecznościowych. 

Zobacz wideo Martel do Dziwisza: Kardynale, nie rób tego dla siebie, zrób to dla Jana Pawła II
Więcej o: