Pogoda. Od wtorku znów upalnie - nawet 36 stopni. IMGW przewiduje czerwone i pomarańczowe alerty

Od wtorku 19 lipca znów będzie upalnie. W połowie przyszłego tygodnia temperatura na zachodzie Polski może wynieść nawet 36 stopni Celsjusza - prognozują synoptycy IMGW. Zgodnie z ich przewidywaniami najgoręcej ma być w Lubuskiem. Dla tego regionu planowane jest ostrzeżenie najwyższego stopnia.

Od dłuższego czasu popularne serwisy pogodowe ostrzegają przed falą upałów, która dotrze do Polski w końcówce lipca, a konkretnie - na przełomie najbliższego wtorku i środy. Zgodnie z prognozą Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej we wtorek 19 lipca temperatura w centrum i na zachodzie kraju ma sięgnąć 30-33 stopni Celsjusza. Na pozostałym obszarze wyniesie około 25-29 stopni. Wyjątkiem będzie tylko Wybrzeże, gdzie termometry mają pokazać maksymalnie 21 stopni.

Pleń - czym jest?Pleń. Zjawisko jak ze "Stranger Things". "Ohydne i fascynujące" [FILM]

Środa 20 lipca zapowiada się równie ciepło i słonecznie. Na krańcach zachodnich spodziewane są maksymalnie 33 stopnie, w centrum do 28 stopni, a nad morzem do 23. Jeszcze goręcej będzie od czwartku 21 lipca - nawet 35-36 stopni na zachodzie i około 30 stopni na wschodzie.

Jak niedawno informowaliśmy, synoptycy nie wykluczają, że w ostatnich dniach miesiąca temperatura wzrośnie miejscami do 38 stopni.

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Pogoda. Nadchodzą upały. IMGW planuje czerwony alert dla województwa lubuskiego

W związku z upałami IMGW wydał prognozę zagrożeń, która może zostać zastąpiona alertami. Zgodnie z tą prognozą, najwyższy, trzeci stopień zagrożenia upałem będzie obowiązywał we wtorek i środę (19-20 lipca) w województwie lubuskim.

Ostrzeżenie drugiego stopnia IMGW planuje wydać dla woj. wielkopolskiego i dolnośląskiego (dotyczy północnych powiatów). Ważne także we wtorek i środę.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

We wtorek najniższy stopień ostrzeżeń może obowiązywać w woj.: opolskim, dolnośląskim (w powiatach południowych), pomorskim i zachodniopomorskim (poza nadmorskimi powiatami), a także w kujawsko-pomorskim. W środę z dużym prawdopodobieństwem dołączą do nich woj.: warmińsko-mazurskie, łódzkie, śląskie, małopolskie, świętokrzyskie i podkarpackie.

Wakacje 2022. Plażowicze na kąpielisku w Gdańsku-BrzeźnieGdzie można zrealizować bon turystyczny? Jak pobrać bon? [PORADNIK]

IMGW wyjaśnia, że prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: