Pogoda. Nad Włochy nadciąga antycyklon afrykański, kulminacja od środy. W Polsce nawet 36 st. C

Pogoda we Włoszech w ostatnich dniach przyniosła morderczy upał, to jednak nie koniec. W środę nad kraj nadciągnie antycyklon afrykański, który sprawi, że temperatura podskoczy nawet do 42 stopni. W Polsce również będzie gorąco. W czwartek na termometrach zobaczymy do 35-36 st. C.

Pogoda we Włoszech od ponad tygodnia jest upalna, w weekend temperatura wynosiła nawet 35-36 stopni Celsjusza. Ponadto w niektórych regionach panuje susza i wybuchają pożary. Włoski rząd ogłosił stan wyjątkowy w Dolinie Padu. Więcej na temat śmiertelnych upałów w Europie pisaliśmy TUTAJ. Z prognoz wynika jednak, że wysoka temperatura utrzyma się na dłużej, a nawet jeszcze wzrośnie, za co odpowiadać będzie antycyklon afrykański. 

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Pogoda. Afrykański antycyklon zbliża się do Włoch. Kulminacja upału w środę

Antycyklon afrykański, który nadciąga do Włoch, przyniesie kolejne fale upału po i tak gorącym już weekendzie. Meteorolodzy spodziewają się wysokiej temperatury w całym kraju. Zgodnie z przewidywaniami synoptyków z ilmeteo.it nadejdzie rekordowa fala upałów z temperaturą do 40-42 stopni Celsjusza w Dolinie Padu, Toskanii czy Lacjum - wskazuje dziennik "La Stampa". Bardzo ciepło będzie też w Mediolanie, Mantui, Lombardii, Emilii-Romanii, czy w Weronie i Turynie.

Meteorolog Mattia Gussoni, na którego powołuje się włoski dziennik, zwrócił uwagę, że wzrost temperatur w górach stanowi zagrożenie dla lodowców. To ostrzeżenie na dwa tygodnie po tragedii w Dolomitach, gdzie oberwał się lodowiec. Zginęło wówczas aż 11 osób. Według meteorologa trwająca tendencja klimatyczna może doprowadzić do tego, że jeszcze w tym wieku większość lodowców we Włoszech może zniknąć. 

Kawałek lodowca oderwał się we włoskich Dolomitach.Katastrofa w Dolomitach. Media: 20 osób wciąż zaginionych

Więcej informacji na temat prognozy pogody znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Pogoda. Upał nadciąga również do Polski. 30 stopni C już od wtorku 

W ostatnich dniach w Polsce było chłodniej, na niebie widzieliśmy sporo chmur, padał deszcz, gdzieniegdzie wystąpiły też burze. Już od poniedziałku będzie jednak cieplej. Zgodnie z prognozą Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej tego dnia na zachodzie temperatura podskoczy do 28 stopni Celsjusza, na wschodzie i północy jeszcze będzie nieco chłodniej - do 21 st. C. We wtorek nad morzem wciąż do 21 stopni, ale na zachodzie i w centrum będzie już 30-33 stopnie. Na północnym wschodzie może popadać. 

Pogoda na dziś (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda. Chłodne powietrze polarne morskie. Niedziela pod znakiem deszczu

W środę gorąco i słonecznie. Nad morzem maksymalnie do 23 stopni Celsjusza, w centrum do 28 stopni, a na zachodzie do 33. W czwartek cieplej zrobi się również na wschodzie, gdzie na termometrach będzie nawet 27-28 stopni. Na zachodzie nawet do 35-36 stopni. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: