Pogoda długoterminowa. Jaki sierpień nas czeka? Czy warto planować urlop? Synoptyk IMGW odpowiada

Jest najnowsza pogoda długoterminowa na ostatni miesiąc wakacji. Zgodnie ze wstępną prognozą IMGW sierpień może być cieplejszy, niż wskazuje norma. Co z opadami? Czy warto planować w tym czasie urlop? Synoptyk IMGW rozwiewa wątpliwości.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ma dobre wiadomości dla osób, które planują urlop w sierpniu - pogoda będzie sprzyjała wakacyjnym wyjazdom. Jak zapowiedział w programie "Newsroom" WP prof. Mariusz Figurski, sierpień będzie słoneczny, a temperatura ma przekroczyć normy wskazywane dla tego miesiąca.

Zobacz wideo Ze słońcem nie ma żartów. Jak radzić sobie z upałami?

- Można się spodziewać, że okres wakacji w sierpniu będzie udany. Spodziewamy się też, że opady w tym okresie będą w normie wieloletniej, a więc nie powinno zbyt mocno padać - mówił prof. Figurski. Dodał, że choć jest to bardzo wstępna prognoza, to "spokojnie można planować urlop" na sierpień. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Pogoda. Burze i deszcz w weekend Pogoda. W sobotę burze niemal w całym kraju. Wiatr do 100 km/h

Pogoda. Końcówka lipca z upałami. Nawet 39 stopni możliwe już w przyszłym tygodniu

Po okresie chłodniejszej, deszczowej aury powoli nadchodzi ocieplenie. Od wtorku-środy (19-20 lipca) do Polski zacznie wkraczać kolejna fala upałów. We wtorek ponad 30 stopni pokażą termometry na zachodzie kraju. Ciepło, które będzie stopniowo przesuwało się na wschód, w piątek obejmie już całą Polskę. Najgoręcej zapowiada się druga połowa przyszłego tygodnia, kiedy to temperatura w zachodnich regionach może sięgnąć nawet 37-39 stopni. Jak jednak uspokaja synoptyczka TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek, tak wysokie wartości mają utrzymywać się najwyżej przez kilka dni. Dodaje jednak, że nawet jeśli upał zelżeje, to temperatura w wielu miejscach wciąż będzie wynosiła około 30 stopni.

Z kolei FaniPogody.pl prognozują wstępnie, że jest szansa, iż upały ominą wschodnią Polskę, gdzie temperatura ma sięgnąć maksymalnie 28-29 stopni.

Upały w Wielkiej Brytanii Upały w Europie. Czerwone alerty pierwszy raz w historii w Wielkiej Brytanii

Prognoza długoterminowa jest obarczona dużą niepewnością. Wynika to z ryzyka wystąpienia nagłych  zjawisk meteorologicznych, jak i z różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych, statystycznych oraz równań matematycznych.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: