Mielno. Z samego rana wszedł do wody między falochronami. Zniknął pod powierzchnią

W sobotę od rana do wczesnego popołudnia w Mielnie ratownicy poszukiwali mężczyzny, który zniknął pod wodą. O zdarzeniu poinformowała Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa. Tożsamość zaginionego na razie nie jest znana.

"O 6.51 otrzymaliśmy zgłoszenie o mężczyźnie w Mielnie, który wszedł do wody między falochronami" - czytamy w komunikacie Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

Jak dodano, "na pomoc wyruszyły Brzegowe Stacje Ratownicze z Kołobrzegu oraz Darłowa". Na miejscu są również m.in. ratownicy WOPR oraz strażacy.

Jak przekazała ok. godz. 11 portalowi Gazeta.pl kom. Monika Kosiec z Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie, zakończono akcję ratowniczą, ale wciąż prowadzono działania poszukiwawcze. Po godz. 13 otrzymaliśmy natomiast informację o wstrzymaniu poszukiwań.

Nadal nie wiadomo, kim jest mężczyzna, który wszedł do wody. Na brzegu znaleziono jego odzież, ale na policję nie wpłynęło żadne oficjalne zgłoszenie.

Według policyjnych statystyk w lipcu utonęło 31 osób, w poprzednim miesiącu - 87. W całym ubiegłym roku zginęło w ten sposób 408 osób.

Zobacz wideo Czy wiesz, co zrobić, gdy zaginie ktoś bliski?

Apel o ostrożność nad wodą

Policja od lat apeluje o ostrożność nad wodą. Poniżej publikujemy zasady przekazywane przez funkcjonariuszy w oficjalnych komunikatach:

* Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR-u.

* Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.

* Należy pamiętać, że na wejście do wody zezwala biała flaga umieszczona na maszcie kąpieliska. Flaga czerwona oznacza całkowity zakaz kąpieli.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

* Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo - nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo, a nawet śmierć - może zdarzyć się, że natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem

* Do wody nigdy nie wchodzimy, będąc pod wpływem alkoholu. Jak pokazują statystyki, najwięcej utonięć i wypadków nad wodą dotyczy właśnie osób znajdujących się pod wpływem alkoholu.

* Z kąpieli korzystamy najwcześniej po upłynięciu 30 minut od zjedzenia posiłku.

* Zadbajmy także o bezpieczeństwo zdrowotne - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzamy się stopniowo oraz nie kąpiemy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.

* Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka.

* Brawura i ryzyko przyczyną wypadków - odpoczywając nad wodą pamiętamy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.

* Szczególną opieką otaczamy dzieci. Pamiętamy o zaopatrzeniu ich w sprzęt umożliwiający bezpieczne korzystanie z wody. Stale obserwujemy osoby małoletnie tak, aby nie doszło do ich niekontrolowanego oddalenia się od brzegu lub wypłynięcia na zbyt dużą głębokość.

* Gdy potrzebna pomoc - jeśli podczas odpoczynku nad wodą zauważymy, że ktoś tonie, nie stoimy bezczynnie, tylko niezwłocznie udzielamy pomocy. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie przeprowadzić czynności ratunkowych lub podjęcie ich zagrażałoby naszemu bezpieczeństwu, czym prędzej zawiadamiamy wykwalifikowane służby.

Więcej o: