Pomorskie. "Szanowni państwo, tu policja". Z megafonów płynie apel o rozsądek nad wodą

Pomorska policja po niedawnych utonięciach w regionie (m.in. w Jantarze i Jastrzębiej Górze) ruszyła z nową akcją na plażach. Z radiowozów i quadów policjanci nadają komunikat dźwiękowy, w którym apelują o rozwagę nad wodą.

W ostatnim czasie nad Bałtykiem doszło do kilku tragicznych wydarzeń. W środę w Jantarze grupa plażowiczów utworzyła tzw. łańcuch życia, aby odnaleźć w wodzie osobę, która miała potrzebować pomocy. Wysokie fale sprawiły jednak, że cztery osoby biorące udział w akcji zaczęły się topić. Dwaj mężczyźni wymagali reanimacji, zostali przetransportowani śmigłowcem do szpitali. Jeden z nich - 32-latek - zmarł kolejnego dnia.

Łańcuch życia. Co to jest? Jak go prawidłowo wykonać? (zdjęcie ilustracyjne) Pomorskie. Nie żyje 32-latek, który brał udział w "łańcuchu życia"

Również w środę utonęli dwaj inni mężczyźni - 55- i 68-latek, którzy mimo apeli ratowników weszli do niestrzeżonych kąpielisk w Jastrzębiej Górze.

Jastrzębia Góra. Z Bałtyku wyłowiono ciało. To turysta, który zaginął w nocy Pomorskie. Utonęli na niestrzeżonych kąpieliskach. Nie pomogły flagi i apele

"Wszystkie te tragiczne w skutkach zdarzenia miały wspólny mianownik - były to niestrzeżone kąpieliska, plaże, na których wywieszone zostały przez ratowników czerwone flagi" - zwracają uwagę pomorscy policjanci. Jak dodają, od czerwca w województwie pomorskim utonęło już 11 osób.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zobacz wideo Bezpieczeństwo nad wodą. O czym pamiętać podczas wakacji?

Utonięcia. Pomorska policja apeluje do plażowiczów. "Woda to żywioł, który nie wybacza błędów"

W związku z licznymi utonięciami mundurowi rozpoczęli na pomorskich plażach specjalną akcję.

Szanowni Państwo tu Policja. Apelujemy o ostrożność i zachowanie zdrowego rozsądku podczas wypoczynku nad wodą. Korzystajcie tylko ze strzeżonych kąpielisk, wybierajcie te, na których są ratownicy. Zwróćcie uwagę na wywieszoną flagę przy kąpielisku. Czerwony kolor to kategoryczny zakaz wchodzenia do wody. Pamiętajcie, by pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody pod wpływem alkoholu. Woda to żywioł, który nie wybacza błędów

- od piątku takie komunikaty mogą usłyszeć plażowicze wypoczywający w pasie nadmorskim i w pobliżu jezior w regionie.

Policja przypomina także zasady bezpieczeństwa, które powinien znać każdy, kto wybiera się nad wodę:

  • nie wchodzić do wody po alkoholu;
  • nie przeceniać swoich umiejętności pływackich;
  • pływać w miejscach do tego wyznaczonych;
  • nie skakać do wody "na główkę", ponieważ możemy napotkać na swej drodze głazy, ostre skały, a nawet wrzucone do wody kosze na śmieci, ławki czy inne niebezpieczne przedmioty;
  • przed wejściem do wody zabezpieczyć dzieci zakładając im rękawki.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: