Polska kupi 116 używanych czołgów Abrams od USA. Pierwsze dostawy na początku przyszłego roku

Polska kupi używane czołgi Abrams od armii Stanów Zjednoczonych. Chodzi o 116 egzemplarzy. Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział IAR, że umowa z administracją USA została uzgodniona.

Według ustaleń Informacyjnej Agencji Radiowej pierwsze dostawy używanych Abramsów powinny rozpocząć się na początku przyszłego roku.

Zobacz wideo Czy Polska powinna być największą siłą pancerną w Europie? Pytamy byłego ministra obrony narodowej

Polska kupi używane czołgi Abrams od USA

Maszyny będą uzupełnieniem braków, które powstały po tym, jak nasz kraj przekazał ukraińskiej armii czołgi T-72. W ramach dostaw uzbrojenia na Ukrainę trafiło ponad 240 zmodyfikowanych pojazdów.

W czerwcu w radiowej Jedynce szef MON mówił o negocjacjach na temat przyspieszenia dostaw amerykańskiego sprzętu wojskowego do Polski. Chodzi między innymi o systemy obrony przeciwrakietowej Patriot, czołgi Abrams, wyrzutnie rakiet HIMARS i samoloty F-35. - Jesteśmy zdeterminowani, żeby w jak najkrótszym czasie Wojsko Polskie było wyposażone w jak najlepszą broń. Maksymalnie stawiamy na polskie przemysł zbrojeniowy, a tam, gdzie polski przemysł zbrojeniowy nie jest w stanie wyprodukować broni, która jest potrzebna dla Wojska Polskiego, tam zamawiamy za granicą - mówił.

Z kolei w tym tygodniu w Polsat News szef resortu obrony przypomniał, że Polska prowadzi negocjacje dotyczące dostaw broni z Korei Południowej. 

Więcej o: