Duże zmiany w Sądzie Najwyższym. Działalność kończy Izba Dyscyplinarna. Przed południem konferencja

W piątek wchodzi w życie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, której głównym założeniem jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej i utworzenie Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Zmian oczekiwała Komisja Europejska, która miała zastrzeżenia do reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Między innymi od likwidacji Izby Dyscyplinarnej uzależniała akceptację polskiego Krajowego Planu Obudowy i wypłatę środków z Funduszu Odbudowy.

Izba Odpowiedzialności Zawodowej, która zastąpi Izbę Dyscyplinarną, będzie składać się z 11 sędziów powołanych na pięcioletnią kadencję. Wyznaczy ich prezydent spośród 33 sędziów Sądu Najwyższego orzekających w pozostałych izbach i wylosowanych wcześniej na posiedzeniu Kolegium Sądu Najwyższego. To z kolei ma odbyć się w pierwszej połowie sierpnia. Do tego czasu w nowej Izbie Odpowiedzialności Zawodowej będą orzekać sędziowie, których wyznaczy w piątek I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska.

Zobacz wideo Agencja Wywiadu przechwyciła rozmowy rosyjskich żołnierzy. "Z naszego plutonu zostały 3 osoby"

Izba Dyscyplinarna kończy w piątek działalność

- Ta Izba pod względem statusu nie będzie się niczym różniła od innych izb. Izba Dyscyplinarna zawsze miała szeroką autonomię: własny budżet i kancelarię - przekazał cytowany przez RMF FM Piotr Falkowski, rzecznik istniejącej dotychczas ID. 

Zgodnie z nowelizacją sędziowie ze zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej mogą przejść w stan spoczynku lub pełnić służbę w innych izbach, które zaproponuje im I prezes Sądu Najwyższego.

Jak poinformowała PAP, w piątek przed południem odbędzie się briefing rzecznika prasowego SN poświęcony zmianom w sądzie.  

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym

Ustawa, która w piątek weszła w życie, w lutym bieżącego roku w formie projektu została skierowana do Sejmu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Jak podała Kancelaria Prezydenta, głównym celem zmian jest zapewnienie rzeczywistej odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów oraz przedstawicieli zawodów zaufania publicznego wskazanych w ustawie, realizowanej w postępowaniach prowadzonych przed Sądem Najwyższym.

Zmian w SN oczekiwała Komisja Europejska, która miała zastrzeżenia do reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Między innymi od likwidacji Izby Dyscyplinarnej uzależniała akceptację polskiego Krajowego Planu Obudowy i wypłatę środków z Funduszu Odbudowy.

Vera Jourova: Ustawa nie wypełnia kamieni milowych

W unijnych instytucjach są jednak poważne wątpliwości, czy rzeczywiście nowelizacja Andrzeja Dudy wypełnia tzw. kamienie milowe wpisane do Krajowego Planu Odbudowy po pandemii COVID-19.

- Ustawa prezydenta Dudy nie wypełnia zasad z kamieni milowych KPO. Polska będzie musiała zastanowić się nad tymi warunkami. Jeśli nie będzie wystarczającej reakcji w postaci prawnie wiążących przepisach dotyczących sądownictwa - odpowiadających warunkom z kamieni milowych - nie wypłacimy pieniędzy - mówiła pod koniec czerwca Vera Jourova.

Więcej o: