Kołobrzeg - pijany kierowca tira zderzył się z autokarem. Akcja ratunkowa i utrudnienia

W czwartek po godzinie 7 na DK 11 niedaleko Kołobrzegu doszło do zderzenia autokaru z samochodem ciężarowym. Na miejscu trwa akcja ratunkowa, a strażacy próbują wyciągnąć z pojazdu kierowcę autokaru. Kierowca ciężarówki był pijany w momencie zdarzenia.

Do wypadku doszło około godziny 7:12 na drodze krajowej numer 11 niedaleko Kołobrzegu w województwie zachodniopomorskim - podaje Onet. W wyniku zderzenia autokaru i samochodu ciężarowego droga w tym regionie została całkowicie zablokowana.

Zobacz wideo Jak udzielać pierwszej pomocy? Policjanci tłumaczą krok po kroku

Wypadek niedaleko Kołobrzegu. Trwa akcja ratunkowa. Kierowca tira był pijany

Z ustaleń portalu krakow.naszemiasto.pl wynika, że to kierowca tira uderzył w tył autobusu. Na miejscu działa osiem zastępów straży pożarnej i pozostałe służby. Strażacy przez kilkadziesiąt minut wycinali z kabiny ciężarówki zakleszczonego kierowcę. Jak się okazało, mężczyzna nie odniósł żadnych poważnych obrażeń. Badanie alkomatem wykazało jednak, że kierowca tira był pijany - miał dwa promile w wydychanym powietrzu. 

Autokarem, który uczestniczył w wypadku, podróżowało 11 osób. Ze wstępnych ustaleń wynika, że ranne zostały trzy osoby. W pojeździe uwięziony został kierowca.

Na razie nie wiadomo, w jakich okolicznościach doszło do zderzenia obu pojazdów. Droga między Podczelem a Sianożętami jest całkowicie zablokowana. Policja zorganizowała przejazd przez Bagicz i osiedle Podczele. 

Przeczytaj więcej informacji z Polski na stronie głównej Gazeta.pl.

Temperaturę w Polsce w środęPogoda. "Czapa gorąca" wkroczy do Polski po 20 lipca. Nawet 38 stopni

******

Zgodnie z polskim prawem, wyróżnia się dwa stany po spożyciu alkoholu:

  • stan "wskazujący na spożycie alkoholu" - gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila lub od 0,1 mg do 0,25 mg w jednym dm sześciennym wydychanego powietrza;
  • stan nietrzeźwości - gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia do przekraczającego tę wartość lub gdy zawartość alkoholu w jednym dm sześciennym wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z wykroczeniem, za które grozi areszt, grzywna do pięciu tys. zł i czasowe zatrzymanie prawa jazdy. Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych może wynosić od pół roku do trzech lat. W przypadku zakazu trwającego powyżej roku - przed otrzymaniem zwrotu prawa jazdy osoba musi ponownie odbyć egzamin na prawo jazdy. 

Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości sąd może natomiast orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat. Sąd obligatoryjnie orzeka także zakaz prowadzenia pojazdów na okres od roku do 10 lat, a w przypadku, gdy kierujący w stanie nietrzeźwości spowodował wypadek śmiertelny, zakaz może zostać nałożony dożywotnio. Dodatkowo sąd orzeka również przekazanie środków pieniężnych na rzecz organizacji społecznej lub instytucji zajmującej się pomocą ofiar wypadków drogowych.

Auto rozbite o betonowe ogrodzenieRoztrzaskał wypożyczonego forda mustanga. Nowy kosztuje kilkaset tys. zł

 

Więcej o: