Anna Jakubowska nie żyje. "Paulinka" z Powstania Warszawskiego miała 95 lat

Nie żyje Anna Jakubowska, pseudonim "Paulinka". Uczestniczka Powstania Warszawskiego i sanitariuszka słynnego batalionu "Zośka" zmarła w środę w wieku 95 lat. O jej śmierci poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

"Przeżyła wojnę, powstanie, stalinowskie więzienie. Honorowa Obywatelka Warszawy. Bohaterka. Smutne, że w ostatnich miesiącach życia musiała się jeszcze borykać z aparatem obecnej władzy. W wieku 95 lat odeszła Anna Jakubowska 'Paulinka'. Będziemy o Pani zawsze pamiętać" - napisał na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Powstankę pożegnał także Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. "Dziś odeszła Anna Jakubowska 'Paulinka'. Sanitariuszka batalionu 'Zośka'. Osoba wspaniała i wyjątkowa. Cześć jej pamięci" - przekazał w mediach społecznościowych.

Anna Jakubowska, ps. "Paulinka". Kim była?

Anna Jakubowska urodziła się 26 maja 1927 r. w Warszawie. W trakcie II wojny światowej była działaczką konspiracyjną. Podczas Powstania Warszawskiego działała jako łączniczka i sanitariuszka batalionu "Zośka". Walczyła na Woli, Starym Mieście i na Czerniakowie. W powstaniu zginęła jej starsza siostra Maria, ps. Maryna.

Zobacz wideo 63 dni w 3 minuty. Tak wybuchało i upadało Powstanie Warszawskie [ANIMACJA]

W 1949 r. aresztowana i skazana na osiem lat więzienia za przynależność do Armii Krajowej. W latach 80. zaangażowana w podziemiu solidarnościowym. Współzałożycielka Fundacji Filmowej Armii Krajowej. Była członkiem Kapituły konkursu im. Jana Rodowicza "Anody", zasiadała w Radzie Społecznej Rzecznika Praw Obywatelskich.

Za swe zasługi została uhonorowana m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2006), Krzyżem Walecznych (1944), Złotym Krzyżem Zasługi (1976), Warszawskim Krzyżem Powstańczym (1992), Krzyżem Armii Krajowej (1984), Krzyżem Partyzanckim (1995) oraz Odznaką honorową "Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka" (2016). W czerwcu 2018 r. otrzymała tytuł Honorowej Obywatelki Warszawy

"Paulinkę" pożegnała na Facebooku organizacja społeczna "Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich", która przypomniała słowa zasłużonej warszawianki: "Chciałabym, aby młodzież pamiętała, że powstańcy to byli wspaniali młodzi ludzie, ale wcale nie różniący się od tej młodzieży, która jest teraz".

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: