Jantar. Akcja ratunkowa na plaży zakończona. Służby: Być może nikogo więcej nie było w wodzie

Około godziny 17 zakończono akcję w Jantarze, gdzie wcześniej - jak informowały służby - z wody uratowano cztery osoby, a jedna była poszukiwana. W wodzie nikogo nie znaleziono - przekazała w rozmowie z Gazeta.pl sierż. szt. Karolina Figiel z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Gdańskim. Okazuje się, że być może nikt w wodzie nie zaginął.

"Około godziny 12:20 otrzymaliśmy informacje o kilku osobach, które się topią na wysokości wejścia numer 79 w miejscowości Jantar. Na miejscu działali już ratownicy WOPR. Natychmiast do działań ruszyli ratownicy z Brzegowej Stacji Ratowniczej Sztutowo oraz Świbno" - przekazała w środę po południu Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa.

Wcześniej ratownicy przekazali, że topiło się łącznie pięć osób, a na brzeg wydobyto cztery osoby. Dwie osoby były nieprzytomne, zostały przetransportowane śmigłowcami do szpitali. Jak informował w rozmowie z Onet.pl rzecznik MSPiR Rafał Goeck, stan zdrowia pozostałych dwóch osób jest dobry.

Ok. godz. 17 akcję zakończono. Jak przekazała nam sierż. szt. Karolina Figiel z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Gdańskim, nikogo w wodzie nie znaleziono. A to może wskazywać, że nikt w rzeczywistości nie zaginął.

- Ustalamy okoliczności zdarzenia, trzeba będzie przesłuchać osoby, które trafiły do szpitali: jak przebiegała sytuacja, jak to się stało, że rzuciły się do wody na pomoc. Panował straszny chaos. Być może osobie, której chciano pomóc, udało się samej wyjść na brzeg - mówi portalowi Gazeta.pl sierż. szt. Karolina Figiel.

Funkcjonariuszka podkreśla, że do policjantów nie wpłynęło też żadne zawiadomienie o zaginięciu osoby. Zaznacza jednocześnie, że obecnie nie można ze stuprocentową pewnością stwierdzić, że nie doszło do utonięcia.

Zobacz wideo Fontanny nie służą do kąpieli. W wodzie żyją zarazki

Jantar.  Akcja ratownicza

"Do tej dramatycznej sytuacji doszło podczas jej poszukiwań, gdy utworzono "łańcuch życia". Został on rozbity przez fale, a osoby biorące udział w akcji ratowniczej same potrzebowały pomocy" - przekazywała w komunikacie Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Policja od lat apeluje o ostrożność nad wodą. Poniżej publikujemy zasady przekazywane przez funkcjonariuszy w oficjalnych komunikatach:

* Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR-u.

* Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.

* Należy pamiętać, że na wejście do wody zezwala biała flaga umieszczona na maszcie kąpieliska. Flaga czerwona oznacza całkowity zakaz kąpieli.

* Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo - nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo a nawet śmierć - może zdarzyć się, ze natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem

* Do wody nigdy nie wchodzimy będąc pod wpływem alkoholu. Jak pokazują statystyki, najwięcej utonięć i wypadków nad wodą dotyczy właśnie osób znajdujących się pod wpływem alkoholu.

* Z kąpieli korzystamy najwcześniej po upłynięciu 30 minut od zjedzenia posiłku.

* Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne" - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzamy się stopniowo oraz nie kąpiemy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.

* Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka.

* Brawura i ryzyko przyczyną wypadków - odpoczywając nad wodą pamiętamy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.

Szczególną opieką otaczamy dzieci. Pamiętamy o zaopatrzeniu ich w sprzęt umożliwiający bezpieczne korzystanie z wody. Stale obserwujemy osoby małoletnie tak aby nie doszło do ich niekontrolowanego oddalenia się od brzegu lub wypłynięcia na zbyt dużą głębokość.

Gdy potrzebna pomoc - jeśli podczas odpoczynku nad wodą zauważymy, że ktoś tonie nie stoimy bezczynnie tylko niezwłocznie udzielamy pomocy. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie przeprowadzić czynności ratunkowych lub podjęcie ich zagrażałoby naszemu bezpieczeństwu czym prędzej zawiadamiamy wykwalifikowane służby.

Więcej o: