Pogoda. IMGW wydało najwyższe, czerwone alerty dla wschodniej Polski. Będą ulewy i podtopienia

Synoptycy IMGW wydali na środę kolejne alerty meteorologiczne. Dotyczą one wschodniej Polski i dotyczą ulewnych opadów deszczu. W jednym regionie obowiązuje najwyższy, czerwony stopień ostrzeżeń.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla wschodniej Polski. Dotyczą one intensywnych opadów deszczu i obowiązują one w trzech stopniach: pierwszym (żółtym), drugim (pomarańczowym) i najwyższym - trzecim (czerwonym). W jakich regionach należy spodziewać się ulew i lokalnych podtopień?

Zobacz wideo Aplikacje do sprawdzania pogody

Pogoda na środę 13 lipca - IMGW wydało alerty najwyższego stopnia

Najwyższe, czerwone alerty meteorologiczne wydano w województwie warmińsko-mazurskim dla trzech powiatów: gołdapskiego, oleckiego i ełckiego. Na tym obszarze synoptycy spodziewają się ulewnego deszczu. Może spaść aż od 90 do 120 mm opadów.

W związku z opadami wydano także alerty hydrologiczne drugiego stopnia dla wschodniej części Warmii i Mazur oraz Podlasia. "W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, przewiduje się wzrosty poziomu wody do strefy stanów wysokich. Na mniejszych rzekach wzrosty mogą mieć charakter gwałtowny. Istnieje możliwość punktowego przekroczenia stanów ostrzegawczych" - czytamy w komunikacie IMGW. Lokalnie mogą wystąpić podtopienia. 

Przeczytaj więcej informacji o pogodzie na stronie głównej Gazeta.pl.

Ostrzeżenia przed ulewnym deszczem - alerty pierwszego i drugiego stopnia 

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami wydane zostały także w powiecie węgorzewskim, giżyckim i piskim w województwie warmińsko-mazurskim oraz w całym województwie podlaskim. "Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Wysokość opadów za okres ważności ostrzeżenia od 50 mm do 60 mm" - podają synoptycy IMGW.

Żółte alerty obowiązują w powiatach kętrzyńskim, mrągowskim i szczycieńskim w woj. warmińsko-mazurskim; w powiatach  ostrołęckim, ostrowskim, sokołowskim, łosickim i siedleckim oraz Siedlcach na Mazowszu oraz w niemal całym województwie lubelskim (z wyłączeniem powiatów zachodnich i południowych). "Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Prognozowana wysokość opadów od 30 mm do 40 mm" - czytamy w ostrzeżeniu.

W środę we znaki dawać się będzie także silny wiatr. Będzie on wiał w porywach do 75 kilometrów na godzinę i średnio do 30-45 km/h.  

Więcej o: